Demodikozis sebepleri nelerdir

31.08.2019
859
A+
A-
Demodikozis sebepleri nelerdir

Bu duruma sebep olan şey demodeks uyuzu, tam olarak Demodex Canis cinsidir. Bu mikroskobik parazitler birçok memelinin kıllarının köklerinde yaşarlar.

Bu uyuzun dört ayaklı dostlarımızda görülmesi alışılmadık bir durum değildir. Bununla beraber, birçok durumda köpeğinizin bağışıklık sistemi sayılarını minimum seviyede tutabilmektedir.

Eğer herhangi bir sebepten ötürü (bağışıklık yetmezliği gibi) uyuz popülasyonu kontrolden çıkmaya başlarsa bir istilaya dönüşebilir. Bu böceklenme evcil hayvanınızın derisine ciddi anlamda hasar verir ve eğer tedavi edilmezse sonunda demodikozise neden olabilir.

Demodikozisin semptomları

Demodikozis her yaştaki köpeğe etki edebilir. Bölgesel demodikozis genellikle yavru köpeklerde ve iki yaşının altındaki köpeklerde görülür. En yaygın semptomlar, daha çok kafa ve patilerde tüy kaybı ve cilt iltihaplanmasıdır.

Evcil hayvanınız büyük ihtimalle prurit muzdaribi olacaktır. Bu yoğun ve sürekli kaşıntının tıbbi bir şekilde söylenme şeklidir. Bu tür uyuz epey iyi huylu ve genellikle kendi kendine zamanla daha iyi olmaktadır.

Bir diğer taraftan genel demodikozis ise, çok ciddi olabilir ve yetişkin köpekleri etkiler. Tüm vücuda yayılacak şekilde başlayabilir, hatta pençelerine ve patilerinin altındaki yumuşak dokuya etki edebilir.

Bu durumda, cilt lezyonu daha ciddi bir durumdur ve hatta derin kanayan yaralara bile dönüşebilir. Bütün bu semptomlara genellikle ateşlenme, genel rahatsızlık ve etkilenen bölgeyi sürekli yalama eşlik eder.

Teşhis

Neyse ki, demodikozis teşhisi koymak oldukça açıktır. Bir veteriner basit bir şekilde köpeğinizin bir cilt örneğine bakarak demoteks uyuzunun varlığını onaylayabilir. Normalde, en çok etkilenen alandan örnek alırlar ki en doğru teşhis yapılabilsin.

Bu noktada, evcil hayvanınızda yukarıdaki herhangi bir semptomu fark ettiyseniz onu veterinere götürmenizi ve böylece mümkün olan en kısa sürede tedaviye başlanmasının önemini vurgulamak istiyoruz.

Demodikozis tedavisi

Bir takım ikincil enfeksiyona sebep olduğu için, demodikozis tedavisi değişebilir. Bölgesel veya genel olması belirlenmiş tedavi planına etki edecektir. Her ne kadar bölgesel demodikozis zamanla yok olsa da, veterineriniz enfeksiyonu temizlemesi için antiparaziter ile bilikte bir tıbbi şampuan önerebilir.

Eğer evcil hayvanınız genel uyuzdan muzdaripse, veteriner çoğu durumda bir amitraz banyo önerecektir. Bu antiparaziter semptomları rahatlatabilir, ancak bir takım olumsuz yan etkisi de vardır.

Birçok hayvan kronik demodikozis muzdaribi olduğu için, kullanılan ürünler daha çok semptomları rahatlatmak için tasarlanmıştır. Duruma asıl neden olan şey normalde tehlike altındaki bağışıklık sistemi ile alakalıdır.

Tedavi başladıktan sonra kesmemek ve evcil hayvanınızı uyuzların sayısının azaldığına emin olmak için düzenli olarak kontrol etmek önemlidir. Çünkü demodikozisi önlemek oldukça zordur. Evcil hayvanınızın sağlıklı beslenme, günlük egzersiz, çokça sevgi ve ilgi ile yüksek kalitede bir hayatı olduğuna emin olun.

Son olarak, eğer köpeğiniz hakkında herhangi bir şüpheniz veya endişeniz varsa tekrar baktırmak önemlidir. Veterineriniz her zaman konuşabileceğiniz en iyi insandır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Hamit dedi ki:

    Çok faydalı bilgiler var

  2. Mehmet Akif dedi ki:

    Çok faydalı bilgiler var

  3. arzu dedi ki:

    saol hocam