Doberman

08.08.2019
911
A+
A-
Doberman

Boyutu: Büyük Boy

Yüksekliği: Erkek 56-61 cm, Dişi 51-56 cm

Ağırlığı: Erkek 27-36 kg, Dişi 25-32 kg

Yaşam Süresi: 11-14 sene

Bakımı: Doberman ırkına ait olan köpeklerin pati kısımlarında bulunan tırnakları her zaman kısa bir boyutta tutulmalıdır. Dişlerinde tartar sorunu ile karşılaşılmamasıiçin dişlerinin düzenli bir şekilde fırçalanması gerekmektedir. Aynı zamanda tartar sorununa karşı düzenli bir şekilde doktor kontrolüne götürülmelidir. Doberman köpekler tüy dökme zamanları geldiğinde kauçuk yapılı bir eldiven yardımıyla ölü olan kıllarından arındırılmalıdır. Kalça diplezyasına karşı hassas bir bünyeye sahiptirler. Obeziteye yakalanma ihtimalleri vardır. Bir kan hastalığı olan Doblar Von Willebrand hastalığına da yakalanma riski taşırlar. Bir defada 3-8 tane yavru dünyaya getirebilirler.

Karakter Yapısı: Dobermanlar, sanılanın aksine durgun değil, oldukça enerjik yapılı köpeklerdir. Yüksek oranda egzersiz ihtiyacı hisseder, bu yüzden onların koşup oynamasına müsaade etmeli, sık sık da yürüyüş yapmalarına olanak tanımalısınız. Tek bir insana karşı bağlılık duygusu aşırı yüksek olabilir, kendini sahibine adama huyu vardır. Korkusuz bir duruş ve tavır sergiler. Büyük ve cüsseli olduğundan ötürü karşı tarafa korku salabilir. Doğalarının en önemli gereği olarak vahşi yapılıdırlar. Bekçi köpeği olma konusunda çok yeteneklidirler. Her zaman kontrol altında tutulmaları önerilir.

Kökeni: Doberman cinsi köpekler Doberman Pinscher ya da Dobe olarak da anılırlar. Doberman köpekler ilk kez 19. Yüzyılın son kısımlarında Louis Deobermann isimli bir yetiştirici aracılığı ile yetiştirilmiş olan bir köpek ırkıdır. Louis Deobermann bir vergi tahsildarıydı, oldukça varlıklı biriydi. Bu sebeple kendisini kötü amaçlı kişilere karşı etkin bir şekilde korumak amacıyla güçlü bir köpeğe ihtiyacı olduğunu farketmişti. Bu kısımdan sonra ise geçen on senelik uzun süre içerisinde Doberman cinsi olan köpekler oldukça popülerleşti. Bu sebeple de Amerika’ya gönderildiler. Amerika’ya ise bekçi köpeği olmaları için ve polise yardım eden bir polis köpeği olmaları için gönderilmişlerdi. 1970’li senelerin son zamanlarında ise Doberman köpekler Amerika’nın en popüler olan ikinci köpek türüydü. Günümüzde daha çok ev hayvanı olması amacıyla sahiplenilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Erdi dedi ki:

    teşekkür

  2. Eren dedi ki:

    siteyi kaydettim teşekkürler

  3. Taner dedi ki:

    teşekkür