Dogue de Bordeaux

08.08.2019
581
A+
A-
Dogue de Bordeaux

Boyutu: Büyük Boy

Yüksekliği: Erkek 60-76 cm, Dişi 58-72 cm

Ağırlığı: Erkek 54-66 kg, Dişi 52-64 kg

Yaşam Süresi: 10-12 sene

Bakımı: Dogue de Bordeaux cinsi olan köpekler diğer köpeklere göre ortalama denebilecek bir seviyede tüy dökme durumu yaşarlar. Taranma ihtiyaçları ise az olur. Bazı önemli durumlarda sezeryan doğum yapması gerekebilir. Bu cins köpeklerin yavrularına yanlışlıkla bile olsa çarpmış olması yavrularına kötü zararlar verebilir. Buna dikkat edilmesi gerekmektedir.

Karakter Yapısı: Dogue de Bordeaux cinsi köpekler genel olarak sakin yapılı olurlar. Fazlasıyla da sabırlı bir karakter yapıları vardır. Ufak yaşlarından itibaren kesinlikle çevrelerine karşı sosyalleştirilmelidirler. Sosyal olmayan bir Dogue de Bordeaux sinirli bir yapıya sahip olabilir, yabanileşmesi çevresi için hoş bir durum teşkil etmemektedir. Kibar hareketlidir. Kolay kolay her durum için sinirlenmez. Sadece bazen yabancı kişilere ve diğer köpeklere karşı agresif davranışlar sergileyebilir. Özellikle erkek köpeklerden pek hoşlanmaz, nedeni bilinmeyen bir durumdan ötürü erkek köpeklere karşı hep büyük bir şüphe ve mesafeyle yaklaşır.  

Kökeni: Dogue de Bordeaux cinsinden olan köpekler Fransız Çoban Köpeği ve Bordo Çoban Köpeği gibi adlarla da anılırlar. Fakat maalesef nerelerden gelmiş oldukları ve tarihleri kimse tarafından bilinmemektedir.Bu köpek ilk kez 1863 senesinde Paris’te yapılmış olan, köpeklerle alakalı bir gösteride tanınmıştır. İsminin içerisinde bulunan Bordeaux kelimesini de bu gösteri aracılığı ile Fransa’nın Bordeaux şehrinden almaktadır. Belli bir zamana kadar bu tür köpekler için netleşmiş bir standart oluşturulmamıştır. Günümüze bakacak olduğumuzda ise bu köpek cinsi Fransa’da bulunan en ünlü köpek cinsi olma unvanını taşır. Bunun yanısıra başka ülkelerde de adını duyurmaya başlamış bir köpektir. Dogue de Bordeaux az bulunan bir köpek ırkıdır. Her an neslinin tükenmesi tehlikesi ile karşılaşması mümkündür, bunun yaşanmaması için gerekli tedbirler alınmalıdır. Günümüze tekrar baktığımızda Amerika Birleşik Devletleri’nde bu köpek ırkından hemen hemen 3.000 tane ancak vardır. Bu özel cins olan köpek, Amerika Kennel Kulübü tarafından resmi olarak tanınmış bir türdür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Sebahattin dedi ki:

    siteyi kaydettim teşekkürler

  2. Ziya dedi ki:

    teşekkürler

  3. Kaan dedi ki:

    siteyi kaydettim teşekkürler