Düzenli Bir Kedi Bakımı

10.09.2019
458
A+
A-
Düzenli Bir Kedi Bakımı

    Kedilerin kendi kendilerini temizleme yeteneği hepimizde hayranlık uyandırmıştır. Yine de kedilerin temizlenmesine yardım etmeniz, en temiz kediyi bile mutlu etmenize yardım edecektir. Kedilerin tüylerini temizlemede yardımcı olduğunuz zaman, bir nevi kedilerin midesinde kocaman bit tüy yumağı oluşmasını önlemiş oluyorsunuz.

     Kedilerin küçük yaşta tüylerinin taranması ve fırçalanması alışkanlığı hem sizin yararınıza hem de kedinizin yararına olacaktır. Bu bakım sayesinde kediniz, rahatsız edici düğümlerden ve ölü tüylerden kurtulmuş olacaktır ve düzenli olarak yapılan bu bakım, kedinizin sağlıklı tüyleri olmasının yanında sizin evinizin temiz kalmasını sağlayacaktır. Bunun yanında, kedinize uygulayacağınız bu düzenli bakım sayesinde, kedinizi kalbini kolayca fethedeceksiniz ve sizinle duygusal bir bağ kurmasını sağlayacaksınız.

 Kedilerde Tüy Bakımı Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

   Kediniz uzun tüylere sahipse, bu bakım her gün tekrarlanmalı, eğer kediniz kısa tüylere sahipse bu süreç haftada bir yapılası en uygundur.

 Kedilerde Fırçalama İşlemi

   Kedinizin tüylerinin çok karıştığını fark ettiğinizde, onu kedi fırçası ile 5 ile 15 dakika arasında fırçalamalısınız. Kediler her ne kadar bu işlemi sevseler de o an istekli görünmüyorlarsa ısrarcı olmayıp bu işlemi daha sonra gerçekleştirmeyi denemelisiniz. Uzun tüylü kedilerin, tüylerinde bazen matlaşma görülebilir. Bu durum tüylerin karışıp düğüm olmasından kaynaklanır. Bu gibi durumlarda, biraz daha hassas olmanızda fayda var. Fırçayı, karışan tüylerin hemen altında tuttuğunuzda kedinizin canının acımasını önlemiş olacaksınız. Bunun yanında, fırçalama işleminde herhangi bir aksilik fark ettiğiniz anda, işleme hemen son verip, kedinizi profesyonel bir veteriner hekime götürmeniz gerekmektedir.

Kediler Nasıl Yıkanır?

    Kedilerin yıkanmaktan pek fazla haz etmediği herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Bu süreçte, birinden yardım istemeniz sizin için yararlı olabilir. Bir kişi kediyi tutarken, bir kişinin de kediyi yıkaması; bu süreci daha kolaylaştıracaktır.

   Yıkama kabını en fazla kedinin karın bölgesine gelebilecek kadar suyla doldurmanız yeterli olacaktır. Suyun ılık olduğundan emin olduktan sonra yıkama işlemine başlayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.