En Çok Konuşan Papağan Türleri

06.09.2019
1.179
A+
A-
En Çok Konuşan Papağan Türleri

Papağanlar; birbirinden farklı renkte tüyleri, cıvıl cıvıl konuşması, şarkı söylemesi sahip oldukları birçok özellikleri ile kalbimizi fetheden kuşlar arasında yer almaktadır. Bazı papağanlar konuşma yeteneğiyle, bazı papağanlar ise zekâsı ile kendine aşık eder bizi. Bazı papağanlar da konuşma yeteneği o kadar gelişmiştir ki, ses taklitlerinden müzik notalarına kadar birbirinden farklı ses tonlarını taklit edebilirler. Bu yazımızda sizler için gelişmiş konuşma yetenekleri ile ön planda olan papağan türlerini derledik.
Amazon Papağanları:
Uzun yıllar kafes ortamında yaşayabilen Amazon Papağanları; konuşma yeteneği en gelişmiş papağan türleri arasında yerini almaktadır. Bu papağan türü konuşmayı hızlı bir şekilde öğrenir ve birbirinden farklı ses grupları ve frekanslarını taklit edebilirler. Hatta taklit yetenekleri o kadar kuvvetlidir ki, birbirinden farklı birçok kelimeyi art arda sıralayabilirler. Amazon Papağanları bu özellikle ön plana çıkan tek papağan türüdür. Bu tür farklı renkleri ile çeşitlere ayrılsa da genel özellikleri değişmez. Bunun yanında; yaklaşık kırk yıl kadar uzun bir süre yaşamlarını sürdürebilir.

Lori Papağanı (Geveze Lori)
Lori Papağanları, birçok özelliği bakımından Amazon Papağanları ile benzerlik göstermektedir. Konuşma ve taklit yetenekleri ile ön plana çıkan bir türler arasında yer almaktadır. Bu papağan türleri konuşmayı çok çabuk öğrenirler ve çıkardığı farklı seslerle dikkatleri üzerine çekerler. Lori Papağanının en belirgin özelliği ise bir şarkıyı başından sonuna kadar eksiksiz söyleyebilmesidir.

Kakadu Papağanı

Kakadu papağanı taklit yeteneği ile ön plana çıkan papağan türlerindendir. Yaptıkları taklitleri, taklit ettikleri seslerden ayırmak imkansızdır. Bir kedinin miyavlamasını bir kedi gibi, bir bebeğin ağlamasını da bir bebek gibi taklit edebilirler.

Jako Papağanı

Jako papağanı, evcil papağanlar arasında oldukça yaygın bir türdür. Çok hızlı öğrenmesine karşın sahiplerine alışma süreçleri oldukça uzun sürer ve bu nedenle uzun süre konuşmamayı tercih ederler. Zeki olmasıyla bilinen bu papağan türü, sorulan soruları kolaylıkla algılayabilir ve cevaplayabilir.

Cennet Papağanı (Sevda Papağanı)

Cennet papağanı, aşk kuşları olarak da bilinir. İsimleri, eşlerine olan bağlılığından ileri gelir. Cennet papağanları yalnızca eşleriyle vakit geçirmekten hoşlanır ve eşlerini mümkün olduğu sürece yalnız bırakmaz. Bu nedenle; eşleri yanındayken onları eğitmek oldukça zordur. Yalnız beslendiği ise Cennet Papağanlarını eğitmek oldukça kolaydır ve sahiplerine oldukça bağlıdırlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.