En Tehlikeli Hayvanlar

03.10.2019
807
A+
A-
En Tehlikeli Hayvanlar

Tahminlere göre dünya üzerinde 20 ile 100 milyon arasında değişiklik gösteren hayvan türü yaşamaktadır. Bu farklılığın nedeni, hala keşfedilmemiş birçok hayvan türünün bulunmasıdır ve bu rakamın %80’ini böcekler oluşturmaktadır. Aynı yeryüzünü paylaştığımız bu canlıların bazılarının insanlar için hiçbir tehlikesi bulunmamasına karşın bazıları da insan hayatı için son derece tehlikelidir.  Bu kadar canlı çeşitliliğinin arasında, insanların ölümüne neden olan on canlıyı sizler için sıralayacağız.

                Türkiye’de 1279 civarında omurgalı hayvan yaşamlarını idame ettirmektedir. Fakat, bunların bazılarının soyları tükenmek üzeredir. Haberlerde pek rastlamasak da ele aldığımızın bu hayvanlar, Türkiye’de bazı ölümlerin nedeni olmuştur. İşte bir yıl içerisinde kayıtlara geçmiş ölüm vakaları ve sayıları.

                Leoparlar, aslanlar, kaplanlar; birçok kişiye sempatik gelen fakat bir o kadar da korkulan canlılar arasındadırlar. Aslında; leoparlar, insanların ölümüne sebep olan canlılar arasında en masun olanıdır. Her yıl, leoparlar tarafından öldürülen insan sayısı yaklaşık 15 tanedir. Bunun yanında; aslanlar, gücün sembolüdür. Ormanların kralı olarak bildiğimiz, yılda yaklaşık 250 insanın ölümüne neden olmaktadır.

                Buna ek olarak; deniz anaları denizde köpek balıklarına oranla daha tehlikelidir. Yılda yaklaşık 300 insanın denizanalarının zehirlerine maruz kalarak, hayatları son buluyor.

                Buffalolar, insanlar için son derece tehlikeli hayvanlar arasında yer almaktadır. Ülkemizde olmamaları nedeniyle, onları pek fazla tanımasak da Buffalolar yılda ortalama 400 insanın ölümüne sebep olmaktadır.

                İnsanları parçalayabilen hayvan denildiğinde, kuşkusuz aklımıza ilk gelen canlı; timsahtır. Bu canlılar her yıl 2500 kar insanın ölümüne neden olmaktadır.

                İnsanların ölümüne neden olan bir diğer canlı ise; inekler. Yok canım, inekler son derece şeker hayvanlar demeyin. İnekler, bu konuda azımsanmayacak kadar önemli. Tekmelerle ya da ezerek, her yıl ölümüne sebep olduğu insan sayısı 500’ün üzerindedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.