English Cocker Spaniel

09.08.2019
752
A+
A-
English Cocker Spaniel

Boyutu: Büyük Boy

Yüksekliği: Erkek 61-68 cm, Dişi 59-66 cm

Ağırlığı: Erkek 13-16 kg, Dişi 12-15 kg

Yaşam Süresi: 12-15 sene

Bakımı: English Cocker Spaniel cinsi olan köpeklerin bakımı biraz zahmetli görünebilir. Sebebi ise bu tür köpeklerde tüylerin birbirine karışma ihtimalinin çok yüksek olmasıdır. Fakat düzenli olarak tarak ve fırça yardımı ile taranırsa hiçbir pürüz çıkmayacaktır. Kulak kısımlarında ve bacak bölgesindeki tüyler nazikçe taranmalıdır çünkü buralar çok hassas olmaktadır. Fazlalık olan tüy ve kıllarının kırpılma işlemi sene içerisinde 3-4 kez yaptırılmalıdır. Kulakları da düzenli olarak kulak enfeksiyonlarına karşı temizlenmelidir. Bu işlemlerin profesyonel kişiler tarafından yapılması çok daha doğru olacaktır.

Karakter Yapısı: English Cocker Spaniel ırkından olan köpekler kesinlikle çocuklarla çok iyi anlaşmaktadırlar. Fakat aile içerisinde bulunan bir kişiye her zaman diğerlerine olduğundan çok daha fazla bağlılık duygusu besler. Orta seviyede havlama davranışı gösteren bir köpek türüdür. Arkadaşlık kurmaktan çok hoşlanır, sosyal denilebilecek bir köpektir. Fakat yavru iken sosyalleştirilmezse ilerde çok çekingen ve şüphe duyan bir köpek haline gelebilme ihtimali söz konusudur. Kedilerle de iletişimlerinin iyi bir seviyede olduğu gözlemlenmiştir. Diğer hayvanlarla da genel olarak iyi geçinir.

Kökeni: English Cocker Spaniel cinsi köpekler ilk kez İngiltere’de ortaya çıkmıştır. Spaniel isimli cins sayesinde doğmuştur. Bu cinsler bölünmüş olduğunda meydana 7 adet birbirinden farklı cins çıkmıştır. Bu 7 farklı cins Sussex, Cocker Spaniel, Field, İngiliz Springer, Clumber Spaniel, Irish, Water olmaktadır. Bu köpek ırkı 1892 senesinde Amerikan Kennel Kulübü tarafından resmi olarak tanınmıştır. Avcılara fazlasıyla yardımcı olabilen bir köpek olduğu için çoğunlukla av köpeği olarak bilinir. English Cocker Spaniel ismindeki Cocker sözcüğü ise Woodcock isimli bir oyundan gelir. Bu oyun, bu köpeklerin avları saklanmış oldukları yerden çekip aldığı bir oyundur. English Cocker Spaniel cinsine ait olan köpekler tarafından yapılan başka görevler ise çevik oldukları için insanlara zor durumlarda yardımcı olmaları, bekçi köpeği özelliği taşımaları, kurtarma gibi durumlarda üstün yetenekleriyle olaya atılabilmeleridir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Eren dedi ki:

    faydalı bilgiler saolun

  2. Muhammed dedi ki:

    faydalı bilgiler saolun

  3. Talha dedi ki:

    siteyi kaydettim teşekkürler