English Setter

09.08.2019
759
A+
A-
English Setter

Boyutu: Büyük Boy

Yüksekliği: Erkek 61-68 cm, Dişi 59-66 cm

Ağırlığı: Erkek 20-35 kg, Dişi 20-35 kg

Yaşam Süresi: 10-12 sene

Bakımı: English Setter ırkına mensup olan köpekler zahmetli bir bakıma ihtiyaç duymazlar. 2-3 günde bir olacak şekilde fırçalanmaları yeterli olacaktır. Birkaç ayda bir kez tüyleri kırpılmalı çünkü aksi takdirde tüyleri kötü görünmeye başlayacaktır. Sağlıklı yapıya sahip olan bir köpek türü olarak dikkat çeker.

Karakter Yapısı: English Setter cinsi olan köpekler fazlasıyla arkadaş canlısı kişilikleri ile bilinirler. Çok akıllı olurlar, her şeyi anında kavrama yeteneğine sahiptirler. Çok uyumlu köpeklerdir, nadir de olsa inatçı yüzlerini bir şekilde ortaya çıkarırlar. Aşırı derecede sosyal ruhlu arkadaş canlısı köpeklerdir. Yalnız hiçbir şekilde yaşamını sürdüremez. Çocuklu aileleri çok sever. Çünkü çocuklarla sebebi anlaşılamayan şekilde aşırı güçlü bir iletişimi vardır. Dışarda yerinde asla duramaz fakat evde dizinizin dibinden bir an olsun ayrılmayacaktır. Söz dinlemeye bayılırlar. Ona görevler vermenizden çok hoşlanırlar, çalışkan ruhludurlar, disipline edilmeyi severler. İşe yaramak onları geçrekten çok mutlu eder. Bu yüzden genel olarak onu çoğu zaman boş bırakmamalı, sürekli bir şekilde onunla ilgilenmelisiniz ve onun da bir şeylerle ilgilenmesini sağlamalısınız. Bu tip bir durumu aksattığınızda ne yazık ki köpeğinizle ilgili sevimsiz olaylarla karşılaşma ihtimaliniz de aynı oranda artacaktır diyebiliriz.

Kökeni: Bu köpekler Laverack Setter adı ile de birçok kesim tarafından anılır. English Setter’ların kökeni ise 1300’lü senelerin ilk kısımlarına kadar dayanır. Setting adında bir oyun vardıri Setter kelimesi de bundan esinlenerek koyulmuştur. İngiliz Setter ise bu ırkın en eski köpek cinsi olarak bilinir. Bu köpek türünün en modern hali Edward Laverack, R. Purcell Llewelin isimli yetiştiriciler tarafından ortaya çıkarılmıştır. Bu köpek türünün ünü 1860’lı senelerde İngiltere’de ani bir şekilde artış sağlamıştı. Günümüzde popülaritesini halen korumakta olan bir köpek cinsidir. Bu köpeklerin ait olduğu tür çoğu kişi tarafından sportif tür ismi ile de bilinir. Henüz resmiyet sağlamamış olan birçok türü de vardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Emre dedi ki:

    teşekkürler

  2. Emircan dedi ki:

    teşekkürler

  3. Yusuf Emir dedi ki:

    faydalı bilgiler saolun