Evcil Kuş Bakımı Hakkında Genel Bilgiler

07.09.2019
1.088
A+
A-
Evcil Kuş Bakımı Hakkında Genel Bilgiler

Kuşlar, bir ormanda ağaçları süsleyip ötmesiyle yaşam alanımızı güzelleştiren canlılardır. Issız bir ormanda gezerken yaşamın güzelliğini, mutluluğun kaynağını kuş cıvıltıları ile tanımlayabiliriz. Evimizde büyüyen kuşlar ise bambaşkadır. Çoğu kişi yalnız kalmamak, hayvanları sevmek, sokaktaki hayvanlara yuva olmak gibi çeşitli nedenlerden evine kuş alır. Fakat; kolay gibi gözükse de bir canlının sorumluluğunu almak zor bir durumdur.  Onların neşeli olması, ötüşlerindeki mutluluğun, yaşam sevincinin solmaması sizin elinizdedir. Bu da yeterli ilgi ve bakımla sağlanabilir.


     Evimizde beslediğimiz kuşların, türlerine özgü değişik bakıma ihtiyaçları olmasına karşın değişmez bazı genel bakım ritüelleri vardır. Evcil kuş beslemek kolay gibi gözükür fakat karşınızdakinin size muhtaç bir canlı olduğunu hatırladığınızda yeterince kolay olmadığını anlayacaksınız. Evde besleyeceğiniz kuşun türü ne olursa olsun düzenli banyo yaptırılması gerekmektedir. Banyo süreci özenli bir şekilde gerçekleştirilmeli ve kuşun ürkmesini engellemelisiniz. Kuşunuzun kendi isteği ile banyo yapması için bir ortam oluşturduğunuz taktirde kuşunuz güvenli ve mutlu bir şekilde temizlenecektir. Fakat unutulmaması gereken nokta; kuşun banyo sonrası üşümesini önleyecek bir ortam hazırlanmalıdır. Aksi taktirde, soğuk bir ortamda banyo yaptırmak kuşunuzun hastalanmasına neden olabilir ve az en haftada bir de kafesin atındaki kâğıdın değiştirilmesi gerekmektedir. Kuşlar kendi dışkılarına sürekli bastıkları süreçte ayaklarında ve tırnaklarında mantar hastalığı gibi çeşitli hastalıklar oluşabilir. Bu durumda kuşunuzun ve kafesinin temizliği, kuşunuzun sağlığı açısından dikkat edilmesi gereken bir durumdur ve diğer birçok evcil hayvan gibi kuşunuzun sağlıklı olduğundan emin olmak için ayda bir kez veterinere götürerek kuşunuzun sağlıklı olduğundan emin olmanız gerekmektedir.

       Evinizde beslemek istediğiniz kuşun kafesini nereye koyacağınız çok önemlidir. Evde besleyeceğiniz kuşların doğrudan suni ışığa maruz kalmaları onlara zarar verir. Kuşlar da insanlar gibi zaman zaman, sessiz bir yere ihtiyaç duyarlar. Özellikle uykuya yatan kuşları karanlık ve sessiz bir odada bırakmalı ve rahat bir şekilde uyumalarını sağlamalısınız.

               Son olarak; kuşlar için tırnak bakımı oldukça önemli bir konudur. İhmal edilip, kesilmemesi halinde kafese ya da herhangi bir örtüye takılabilir ve bileklerini kırabilirler.  Bunun yanında; hiçbir kuş bir biblo ya da süs oyuncağı gibi kafeste kalmak istemez. Kuşunuzu mutlu etmek istiyorsanız eğer; kafesi içerisinde onun eğlenebileceği bir ortam hazırlamanız gerekmektedir. Bu yüzden çoğu kuş için oyuncaklar büyük önem taşır. Unutulmamalıdır ki insanlar gibi kuşların da sağlıklı olması için mutlu ve huzurlu bir yaşama ve ortama ihtiyaçları vardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.