Evde İguana Beslemek İsteyenler İçin;

21.10.2019
711
A+
A-
Evde İguana Beslemek İsteyenler İçin;

Bazı insanlar, evlerinde farklı canlıları misafir etmekten ve onların bakımını üstlenmekten fazlasıyla hoşlanır. Bunlardan biri iguanadır. Bazılarına ürkütücü gelen görünümünün aksine oldukça hassas hayvanlardır. İguanalar oldukça ilginç hayvanlardır. Duruşlarıyla, davranışlarıyla hayatınıza inanılmaz bir dinamik ve renk katabilirler. Evde iguana beslemek isteyenler için bahsedeceğimiz bazı ayrıntılarla, bu hayvanlarla yakından bağ kurabilirsiniz.

İguanalar Hakkında Detaylı Bilgi Sahibi Olun

                İguanalar, evde beslemek için tercih edilen nadir hayvanlardır ve onlarla dostluk kurmak, onların kalbini kazanmak oldukça emek isteyen bir süreçtir. Öncelikle onlar hakkında detaylı bilgi edinmeniz gerekmektedir. İguana gibi bir hayvanın dostu olmak için, onun nelerden hoşlandığını, hangi ortamların onun için en uygun olduğunu, ne yemeyi sevdiğini ve ne yemekten haz etmediği gibi bilgileri öğrenmeniz gerekmektedir. Yeterli bilgi edinmeniz, onlarla iletişim kurmanızı sağlarken, sizin de içinizi rahatlatacaktır.  İguanalar hakkında kitapları ve internette hali hazır bulunan makaleleri okumak, daha öncesinde evinde iguana besleyenlerin fikirlerinden yararlanmak başlangıç için yeterli olacaktır.

İguananızın Bir Süre Yalnız Kalmasına İzin Verin

                İguanalar, yeni bir ortama alışmakta oldukça zorlanır. Bu nedenle, iguananızı eve getirdiğinizde bir süre yalnız kalması ve yeni yuvasına alışması için vakit tanıyın. Birçok insanın yaptığı yanlış; iguanaların yeni ortamlara alışmasına zorlamaktır. Gelen misafirlere göstermek, ailenizdeki insanların sürekli iguana ile ilgilenmesi, iguanayı daha fazla strese iter. Birkaç hafta, yalnızca yemeğini ve suyunu verirken veya onu temizlerken iletişime geçin. Onu serbest bıraktığınız taktirde, size ve evinize alışması daha kısa sürede gerçekleşecektir.

İguananız İçin Ferah Bir Ortam Hazırlayın

                İguanalar; diğer hayvanlardan oldukça farklıdır. Vücut ısıları, yiyecekleri, hareketleri farklı olduğu için bulunduğu ortamda bu doğrultuda düzenlenmelidir. İguana için ideal ortam cam ile düzenlenmiş açık bir kafestir. Bunun için 60 cm derinliğinde ve 150 cm genişliğinde bir kafes yeterli olacaktır. Bunun yanında, iguanaları doğal ortamlarında gibi hissetmesini sağlamak amacıyla kafesin içine çeşitli bitkiler yerleştirebilirsiniz.

İguanalar Suda Vakit Geçirmeyi Severler

                Bilinenin aksine, iguanalar iyi yüzücülerdir. Tehlikeden korunmak için, su kenarlarında da yaşamayı tercih ederler ve su altında uzun bir süre nefeslerini kontrol altında tutabilme yeteneklerine sahiptirler. Bu nedenden ötürü, iguanaların su ile olan bağlatışını göz ardı etmemelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.