Fox Terrier

11.08.2019
724
A+
A-
Fox Terrier

Boyutu: Küçük Boy

Yüksekliği: Erkek 35-41 cm, Dişi 33-38 cm

Ağırlığı: Erkek 6-9 kg, Dişi 4-8 kg

Yaşam Süresi: 12-15 sene

Bakımı: Fox Terrier cinsi olan bu sevimli köpeklerin bakımı oldukça zahmetsiz bir bakım sürecidir. Aynen diğer birçok köpekte de olduğu gibi sadece gerektiği zamanlarda banyo ettirmeniz gerekmektedir. Hafta içerisinde birkaç kez fırça yardımı ile tarama işlemini yaparsanız bu onun için yeterli olacaktır.

Karakter Yapısı: Fox Terrier cinsi olan köpekler duygusal olarak ailelerine karşı büyük bir sevgi bağı oluşturur. Fakat nednei bilinmese de sahiplerine karşı bir tık daha fazla bağlılık hissi içerisinde olurlar. Fazla enerjik yapılı olurlar, onlar için hareketsiz kalma durumu aslında tamamen imkansız gibi bir şeydir. Oyunbaz davranışları vardır, size her zaman tam bir dost olurlar. Korkusuz köpeklerdir. Sosyalleştirilmediği takdirde ise etraftaki eşyalara ve objelere zarar verebilir. Havlama davranışında da büyük oranda bir artış görülebilir. Sosyalleştridiğiniz takdirde ise bu sorunlardan hiçbirini yaşamazsınız. Yüksek bir hareket ihtiyacı olur bu yüzden onu sık sık egzersiz yapması için dışarı çıkarmalısınız. Bu şekilde obezite gibi sorunlar da yaşamayacaktır. Öğünlerini gün içerisinde belirli aralıklarla vermeniz de en sağlıklısı olacaktır. Güvenilir köpeklerdir, her zaman size bağlı kalmak isterler. Kolay itaat ederler fakat sosyalleştirilmeden yetiştirildiklerinde asi ruhlu, kural tanımaz olma ihtimalleri azımsanamayacak kadar yüksek bir seviyededir diyebiliriz. Bu yüzden o daha minik bir yavru iken güzelce sosyalleştirmelisiniz, sonrasında zaten ne kadar hayat dolu ve dost canlısı bir köpek olduğunu bizzat görmüş olacaksınız.

Kökeni: Fox Terrier cinsi olan köpeklerin kökeni hakkında çok da fazla güvenilir olan bilgi bulunmamaktadır. Bu konu ile alakalı kulaktan dolma birçok bilgi vardır fakat büyük bir çoğunluğu gerçek ve nitelikli bir bilgi vermez. Fox Terrier’ların tilki yakalama konusunda takdire şayan bir yetenekleri vardır, oldukça atik köpeklerdir. Çok eski zamanlarda ise gösteri köpeği olarak etkin bir şekilde kullanılmaktaydılar. Bu sevimli köpekler Amerikan Kennel Kulübü tarafından ilk kez 1885 senesinde resmi olarak tanınmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Sebahattin dedi ki:

    teşekkürler

  2. Ziya dedi ki:

    teşekkür