Golden Retriever

11.08.2019
834
A+
A-
Golden Retriever

Boyutu: Büyük Boy

Yüksekliği: Erkek 55-61 cm, Dişi 51-56 cm

Ağırlığı: Erkek 27-36 kg, Dişi 25-32 kg

Yaşam Süresi: 10-13 sene

Bakımı: Golden Retriever cinsine mensup olan köpekler haftada mutlaka en az iki kez olacak şekilde bir tarak ya da fırça yardımı ile taranmalıdır. Bu köpeklerin kulakları enfeksiyonlara karşı kesinlikle temiz tutulmalıdır. Uzun süre yalnız bırakılmamalıdırlar. Dışarıda hayatlarını sürdürmeleri güçtür. Sağlık açısından cilt problemleri ve birtakım cilt alerjileri geçirebilirler. Böyle bir şey gerçekleştiğinde veterinerden muhakkak yardım alınmalıdır.

Karakter Yapısı: Golden Retriever cinsi köpekler genellikle özgüveni yüksek seviyede olan köpeklerdir. Bunun yanısıra oldukça hassas  bir kişiliğe sahiptirler. Her şeye rahatlıkla adaptasyon sağlayarak sahiplerine ve çevrelerine karşı hiçbir problem çıkarmamaları ile bilinirler. Fazlasıyla asil bir duruşları vardır. Agresif olmazlar, tam aksine sevgi dolu, mutlu köpeklerdir. Ayrıca bu köpekler dünya çapında en çok bilinen köpek cinsi unvanına sahiptir. Çok iyi arkadaş olurlar. Av için de kullanılmaktadırlar. Bekçi köpeği olarak görevlendirilemezler çünkü havlama davranışını nadir gösterirler. Yüksek bir enerji seviyesine sahiptirler. Egzersiz ihtiyacını düzenli olarak yürüyüşe çıkararak, oyun oynayarak gidermeniz gerekmektedir, aksi takdirde kilo alabilir. Şirin ve oyunbazdırlar, yerlerinde durmazlar. Diğer köpekler ve başka hayvanlara karşı da sevgi dolu olurlar, hemen arkadaşlık kurmak isterler. Eğitilmesi kolay olan bir köpektir. Çocuklarla vakit geçirmeye bayılır ama yine de küçük çocuklarla tek başına bırakılmamalı, yetişkinler bunun için her zaman önlem almalıdır.

Kökeni: Golden Retriever cinsi olan köpekler şimdiye kadarki en popülerleşmiş köpeklerdir, onları bilmeyen yoktur. Golden Retriever Sarı Golden anlamına gelmektedir. Bu köpekler, 1800’lü yıllar esnasında getir götür gibi ayak işlerini yapmaları amacı ile İngiltere’de yetiştirilmişlerdir. Bunun yanısıra yine İngiltere’de soğuk su içerisinde yüzme eylemine katılmak için eğitilmiştir. Golden Retriever Amerika’ya ilk kez 1900’lü seneler civarında getirilmiştir. Cins olarak adlandırılmaları ise 1912 senesine tekabül eder. Bu durumlardan çok zaman geçtikten sonra ise gösteriler için, avlanma hareketleri için ve en çok da ev köpeği olması için kullanılmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Kenan dedi ki:

    Köpek besleyenlerin bilmesi gereken çok şey var