Goldendoodle

11.08.2019
1.299
A+
A-
Goldendoodle

Boyutu: Büyük Boy

Yüksekliği: Erkek 51-75 cm, Dişi 48-70 cm

Ağırlığı: Erkek 25-40 kg, Dişi 24-38 kg

Yaşam Süresi: 10-15 sene

Bakımı: Goldendoodle cinsine ait olan köpekler birkaç haftada bir kez olacak şekilde fırça aracılığı ile düzenli olarak taranmalıdırlar. Tüylerini aşırı nazik bir şekilde taramalısınız çünkü sert hareketlere karşı hassasiyeti olabilen köpeklerdir. 10-15 sene gibi bir süre zarfı boyunca yaşamaktadırlar. Yine de istisnalar olabilir, daha uzun süre yaşayan Goldendoodle’lara da rastlandığı bilinmektedir. Bu köpekler maalesef kalça diplezyası hastalığına yakalanabilir. Göz hastalıklarına karşı da çok hassas olan köpeklerdir, bu durum da fazlasıyla dikkate alınması gereken bir durumdur. Kulakları çeşitli kulak enfeksiyonlarına karşı düzenli olarak profesyonel kişilere kontrol ettirilmelidir. Rutin olan sağlık kontrolleri hiçbir zaman atlatılmamalıdır. Goldendoodle’lar bu şekilde bir bakım sürecine ihtiyaç duymaktadırlar.

Karakter Yapısı: Bu köpekler ailelerine çok bağlıdırlar, dizlerinin dibinden bir an olsun ayrılmak istemezler. Yabancılarla hemen sosyalleşmeyi severler, alışma süreci diye bir şey onlarda yoktur. Diğer hayvanlara karşı ve küçük çocuklara karşı da sevgi dolu olurlar. İnsan içine karışmaya bayılırlar. Kalabalık ortamlarda ne kadar neşelendiğini görürsünüz. Oldukça sosyal ruhlu köpeklerdir, yalnız bırakılmamalıdırlar çünkü yalnız başlarına yaşayamazlar. Yürüyüş yapmayı severler, kıpır kıpır, canlı ve hareketli köpeklerdir. Enerjiktirler, şayet sürekli gezip dolaşmaktan fazla hoşlanmayan biriyseniz Goldendoodle sizi çok yorabilir. Bu köpeği sahiplenmeden önce bu durumu dikkate almanız önerilir.

Kökeni: Goldendoodle cinsi olan köpekler 1990 senesinin sonuna doğru Kuzey Amerika bölgesinde üretilmiş bir köpek cinsidir. Golden Reriever cinsi köpeğin ve Poodle isimli köpeğin çiftleştirilmesinin sağlanması sonucunda dünyaya gelmiştir. Bu köpek türü Goldendoodle ismini alana kadar Curly Golden, Goldipoo, Goodle, Goldenpoo, Goldenoodle, Gopoo, Goldoodle gibi birçok isimle anılmıştır. Günümüzde hala popülerliğin ikorumakta olan bir köpek cinsi olduğunu da belirtmekte fayda var. Amerikan Kennel Kulübü tarafından tanınırlığa sahip değildir. Amerikan Cenine Melez Kulübü’nün kayıtlarında yer almayı başarmıştır. Goldendoodle cinsine ait olan köpekler safkan olarak görülmez. Çünkü safkan köpeklerle aynı davranışları uygulamadıkları gözlemlenmiştir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Efe dedi ki:

  Köpek besleyenlerin bilmesi gereken çok şey var

 2. Erhan dedi ki:

  tanımadan besliyoruz

 3. Doruk dedi ki:

  teşekkür

 4. Erdem dedi ki:

  teşekkürler

 5. Dursun dedi ki:

  siteyi kaydettim teşekkürler