Gordon Setter

11.08.2019
1.412
A+
A-
Gordon Setter

Boyutu: Büyük Boy

Yüksekliği: Erkek 61-69 cm, Dişi 58-66 cm

Ağırlığı: Erkek 25-36 kg, Dişi 20-32 kg

Yaşam Süresi: 10-12 sene

Bakımı: Gordon Setter cinsine ait olan köpeklerin düzenli periyodlar dahilinde fırça yardımı ile taranması gerekmektedir. Sadece gerektiği zamanlarda banyo ettirilmesi önerilir. Gordon Setter cinsi olan köpekler çok tüy dökmezler, ortalama sayılabilecek olan bir seviyede tüy dökerler.

Karakter Yapısı: Gordon Setter’lar sadık karakter yapısına sahip köpeklerdir. Çok kibarlardır, karşı tarafı üzecek bir şey yapmaktan çekinirler ve bu yüzden de sevgi dolu olurlar. Neşeli tavırları ile herkesin gönlünü kazanırlar. Ailelerine aşırı bir derecede bağlı olurlar. Çocuklarla vakit geçirmeye bayılırlar, onlarla çeşitli oyunlar oynayarak gün boyu eğlenebilirler. Diğer hayvanlarla da arası çok iyidir. Baskın olmaya çalıştığında hayvanlarla didişebilir fakat bu çok nadir görülen durumlar arasındadır. Yabancı kişilere karşı her daim şüphe duygusu ile yaşar. Avcılık yönü gelişmiş bir köpektir. Koku alma duyusu aşırı gelişmiştir.Güvenli olduğuna emin olmadığınız bir alanda bu köpeğin tasma ipini açmamanız gerekmektedir. Enerji dolu bu köpeği çok seveceğinizden eminiz. Düzenli egzersizini yaptırmayı da asla unutmamalısınız.

Kökeni: Gordon Setter cinsi olan köpekler İskoçya’da yüzyıllar evvel en çok tanınan ve en geniş olan köpek soyuydu. Bu soy, Gordon 4. Alexander sayesinde yine yüzyıllar önce av köpeği olarak ilan edilmiş ve popülaritesini arttırmıştır. Bu köpekler yelve, bıldırcın, sülün, Afrika Tavuğu, keklik gibi birçok kuş türünün avlanma işleminde uzun yıllar boyunca kullanılmıştır. Bu adı geçen kuş türleri tehlikeli bir durum esnasında asla uçmazlar, bir yere saklanıp tehlikenin geçmesini beklerler. Gordon Setter köpekleri ise kuşların yerlerini bularak avcıya büyük bir destek vermiş olur. Dayanıklı köpeklerdir. Koku duyuları fazla gelişmiştir. Avcılıkta çok iyidirler, mevsim farketmeden her zaman güçlü bir performans göstermişlerdir, bu yönleri ile de hayranlık uyandırmışlardır. Bekçi köpek olarak da kullanılmışlardır. İz sürmek onların en büyük yeteneklerinden sadece birisidir. Amerikan Kennel Kulübü, Gordon Setter cinsi olan köpekleri ilk kez 1884 senesinde resmi olarak tanımıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Muhammet dedi ki:

    teşekkür

  2. Yusuf Eymen dedi ki:

    siteyi kaydettim teşekkürler