GUİNEA PİG

22.09.2019
492
A+
A-
GUİNEA PİG

Dünyada son zamanlarda gittikçe popüler olmaya başlayan Guinea Pig’ler evcil hayvanlardır. İsminde Pig, yani domuz olduğuna bakmayın, bu sadece insanın hayal gücünün bir ürünü. Onlar birer memeli ve kemirgenler. Geçmişleri 10.000 yıl öncesine kadar gidiyor. Köpekleri ve büyük vahşi memelileri beslemek için Orta ve Güney Amerika’da yetiştirilen Guinea Pig’ler Avrupanın Amerika’yı keşfetmesinden sonra Dünyada yayılmaya başlamıştır. Özellikle Avrupa’da seneler içinde popüler evcil hayvan haline gelmiştir. Son dönemlerdeyse bu popülerliğin Türkiye’de de arttığını görüyoruz. Aynı oranda da Guinea Pig besleyenlerin de sayısı artıyor. Bu yazıda Guinea Pig beslemenin detaylarını paylaşacağız.

Guinea Pig’ler otçuldurlar. Ot, sebze, meyve ve kuruyemiş tüketirler. Ayrıca vücutlarında C vitamini eksiği olduğu için C vitamini ağırlıklı besinler tüketmeleri gerekir.  Özellikle domates, biber, dereotu ve salatalık en sevdikleri yiyecekler arasındadır.  Bu besinlerin yanında kafesinde sürekli kuru mama, kuru ot ya da kuru yonca bulundurmalısınız. Bunun sebebiyse günlük lif ihtiyaçlarını karşılayabilmeleridir.  Otların arasında yabani otların az olmasına dikkat ediniz. Yemeklerini petshoplarda bulabileceğiniz devrilmeyen kaplara koymanız onlar için de sizin için de daha kolay olacaktır. Kafeslerindeki suyu da her gün temizlemelisiniz.  Su kapları Guinea Pig’ler için üretilen özel kaplardan olmalı (Dikey ve ucunda boru olan su kapları). Kedi veya köpek su kaplarından su vermeyin. 

Guinea Pig’lere satın alınabilen ya da el yapımı olan kafeslerde rahatlıkla bakılabilir. Bu kafeslerin büyük ve içinde oyun alanlarının olması, Guinea Pig’ler için kolayca alışabilecekleri bir ortam olması demektir. Sosyal hayvanlar oldukları için mümkünse 2 Guinea Pig olması daha verimli olacaktır.  Kafesin alanı en az 1,5 metrekare olmalıdır. Daha büyük olursa bu Guinea Pig için daha fazla oyun alanı ve rahat gezebileceği yer anlamına gelir. Kafesin tabanıysa düz ve mümkünse yumuşak olmalıdır. Tel banalı kafeslerde Guinea Pig’lerin hassas ayakları ve pençeleri zarar görebilir, yaralar açılabilir.  Kafes tabanı için en çok önerilen ve tavsiye edilen zemin talaş zemindir.  Kafesin yan kısımları en az 12-15 cm uzunluğunda ve üstü de kapalı olmalıdır.

Tüm bu şartları Guinea Pig’lerinize sağlayabilirseniz, evinizde tatlı mı tatlı bir kemirgenle uzun yıllar dostluk yaşayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.