Hamster Bakımı Hakkında Her Şey

03.10.2019
731
A+
A-
Hamster Bakımı Hakkında Her Şey

Hamsterlar, çeşitli renk ve boyutlarıyla insanların ilgisini çekmeyi başarmış ve kalplerini kazanmıştır. Fakat her canlı da olduğu gibi, bir hamster sahiplenmeden önce dikkatli bir araştırma yapmak ve hamsterları tanımak gerekir.

                Hamsterlar, egzersiz yapmaktan ve yemek yemekten son derece hoşlanan canlılar arasındadır ve daima, masum bakışlarının altında gizledikleri bir düşünce yatar. Bazı hamsterların insanlarla arası oldukça iyidir, bazı hamsterlar ise insanlara karşı olan kızgınlığı ve yaramazlığı ile bilinir. Eğer, hamsterınızla yakın bir bağ kurmak istiyorsanız; Cüce hamster sizin için ideal bir seçim olacaktır. Cüce hamster, diğer hamster türlerine göre daha sevecen ve daha sevecen bir cinstir. Yanında bir arkadaşı olması onu daima mutlu eder.

                Hamsterları sevmek kadar bakımı da önemlidir. Bakımı ona göstereceğiniz sevginin bir yöntemi olarak da düşünebilirsiniz. Bu nedenle, sevginizi göstermenizin ilk adımı; onun yaşadığı alanı temiz tutmak olmalı.

Hamsterınız İçin Nasıl Bir Kafes Almalısınız?

                Hamsterlar, hareket halinde olmaktan hoşlanan hayvanlardır. Bu nedenle; hamsterınız için seçeceğiniz geniş ve olası tırmanmaları önlemek amacıyla yatay teller ile desteklenmiş olmalıdır. Bunun yanında, cam veya plastik kafesler de hamsterınızın ayağının kaymasına neden olabilir. Bu nedenle, bu yapıya sahip kafeslerden de uzak durmalısınız. Buna ek olarak, ahşap kafes kullanımından da kaçınmalısınız. Bildiğiniz üzere, hamsterlar kemirgen hayvanlardır ve bu yapıdaki kafesleri kolayca dişleriyle aşındırabilirler. Pirinç ya da statik kaplamalı metal kafesler; hamsterlar için ideal bir seçim olacaktır.

Hamster Kafes Temizliği

                Hamsterlar, diğer öğünlerde tüketmek amacıyla kafeslerinde yiyecek saklayabilir ve bu yiyecekler, uzun süre fark edilmediği sürede bakteriye dönüşebilir. Bu nedenle, hamster kafeslerinin temizlenmesi oldukça önemli bir konudur. Kafesin, düzenli olarak ayda 1 veya 2 kez temizlenmesi gerekmektedir. Bu eylemi, ılık su ve sabun ile gerçekleştirebilirsiniz. Buna ek olarak, hamsterınızın temizliğini olduğu kadar, rahatlığını da düşünmeli ve kafesin alt kısmına talaş koymalısınız ve hamsterların en yakın dostu olan kafes içi oyuncağını, tekerleğini, koymayı unutmayın.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.