Hamsterlar Neden Çok Uyur?

03.10.2019
1.000
A+
A-
Hamsterlar Neden Çok Uyur?

Bilindiği üzere, hamsterlar birer çöl hayvanıdır ve sıcakların artmasıyla, hamsterların uykuya olan ihtiyaçları da artar. Hamsterlar uyudukları zaman, vücut fonksiyonları da yavaşlar ve bu sayede yüksek sıcaklıkla başa çıkabilirler. Evlerde beslediğimiz hamsterlar da aynı özelliklere sahiptir ve 27 derecenin üzerindeki hava sıcaklıklarında uyumayı tercih ederler. Uykuları oldukça derindir ve hamsterlar uyuduktan sonra uyandırmak çok mümkün değildir. Kimi zaman, bu süreçte hamsterların öldükleri bile sanılabilir. Hamsterlar doğaları gereği uyumayı severler; özellikle gündüzleri sıcakta uyuyup, geceleri oldukça aktif olurlar. Doğada yaşayan hamsterların yüksek soğuklarda, kış uykusuna yattığı bilinir fakat evde beslediğimiz hamsterları buna ihtiyaç duymadıklarından böyle bir durum söz konusu değildir.

Hamster Besleyenlerin Sayısı Gün Geçtikçe Artıyor

                Hamsterlar, günden güne popülaritesini arttırmayı başarabilmiş hayvanlar arasında yer almaktadır. Fakat hala evlerinde evinde hamster besleyenlerin sayısı, kedi ve köpek besleyenlere göre geride kalmıştır. Bu nedenden ötürü, hamsterlar hakkında birçok şey hala bilinmemektedir. Buna, hamsterların uykuyu sevmesi de dahil. Bu bilgi eksikliğinden ötürü, evinde hamster besleyen insanlar, hamsterların çok fazla uyumasına hayretle karşılıyor.

Hamsterlar Günde Kaç Saat Uyur?

                Hamsterlar gündülerini uyuyarak geçirir ve akşam üzeri uyanırlar ve gece bir ile üç arasında tekrar uyurlar. Yani yaklaşık olarak bir günde sadece 8 saat uyanık kalırlar. Başka bir deyişle günün 16 saatini uyuyarak geçirirler. Hamsterlar, aslında çok fazla uyumazlar. Gündüz uyudukları için, çok fazla uyurlar gibi bir algı vardır, aslında sadece ihtiyaçları kadar uyurlar. Bu sebepten ötürü, endişelenmenizi gerektirecek bir durum yoktur.

Hamster Nasıl Uyandırılır?

                Özellikle çocuklar, gündüz vakitlerinde hamsterlarıyla vakit geçirmek ve oyun oynamak ister ve hamsterını uyandırmak için girişimlerde bunulur. Fakat, hamsterı sert hareketlerle uyandırmak, onu korkutabilir. Bu nedenle, bu eylemi yavaş hareketlerle ve dikkatli bir şekilde gerçekleştirmek gerekir.

                Bunun yanında, hamsterların uykuları oldukça ağır olduğundan, uyandırmak biraz zamanınızı alabilir. Yine de sabırlı olmalı ve hamsterınızın uykusunun açılmasını beklemelisiniz. Buna ek olarak, uyandırma eylemi esnasında, odada ışık olmamasına dikkat etmelisiniz. Çünkü hamsterların ışığa alışması biraz zaman alabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.