İguana Bakımı ve Beslenmesi

20.10.2019
952
A+
A-
İguana Bakımı ve Beslenmesi

İguana beslemek, oldukça emek ve zaman isteyen bir hobidir. İguana beslemeye karar vermeden önce, öncelikle ‘yeterli vaktim ve sabrım var mı?’ diye kendinizi sorgulamanız gerekmektedir. Ayrıca, mutlaka sahiplenmek isteyeceğiniz iguana türü hakkında detaylı bilgi edinmelisiniz çünkü bazı iguana türlerinin boyu 2 metreye kadar ulaşabilmektedir ve bu tür iguanaların bakımı sanıldığından daha zordur.

Her şeyden önce, iguana bakımı için geniş bir alan ayırmak zorundasınız. Eğer 50-60 cm’yi geçmeyen küçük bir iguana sahiplenecekseniz, yaklaşık 1 metre olan iguana teraryumu sizin için yeterli olacaktır. Fakat bir yeşil iguana alacaksanız, onun için bir oda ya da 3 metreden büyük bir teraryum almanız gerekmektedir.

Eğer iguanaların doğal yaşamına benzer bir alan oluşturmazsanız ve onlar için doğru bir beslenme sağlayamazsanız; üzücü sonuçlarla karşılaşmanız an meselesidir. Bu üzücü sonuçlarla karşılaşmamanız adına, iguana bakımını sizler için adım adım açıklayacağız.

İguana Kafesi Nasıl Olmalı

İguananın yetiştin olduğunda ulaşacağı boyutları göz önüne alarak, bir kafes veya teraryum tercih etmelisiniz. Doğal yaşamına olabildiğince benzer bir ortam hazırlamanız gerektiğinden, ne kadar büyük alırsanız sizin ve evcil hayvanınız için o kadar iyi olacaktır. Satın alacağınız kafesin veya teraryumun mutlaka havalandırmaya uygun kapağı olmalı. Unutulmamalıdır ki, iguananız kapaksız bir kafesten kolaylıkla kaçmayı başarabilir. Bunun yanında, iguananın habitatına uygun olarak hazırlanmış; çöl temalı, yağmur orman temalı veya orman temalı hazır teraryum satın alabilirsiniz. Ancak, hazır temalı kafeslerden alsanız bile, iguananızı rahat ettirmek amacıyla ekleme yapmanız gerekecektir. Bu nedenle; iguananızın yetişkinlikte erişebileceği boyutun iki katı bir kafes almanız, iguananızın yaşam alanıyla ilgili çıkabilecek herhangi bir sorunu önleyecektir.

Bunun yanında, kafes seçiminde dikkate almanız gereken bir başka konu da; sıcaklıktır. Eğer sıcak ve nemli bir iklimde yaşıyorsanız, tüm yüzeyleri cam olan bir kafes tercih etmeniz doğru olmayacaktır. Cam yüzeyler havayı hapseder ve ısı yansımaları nedeniyle, iguananızın hararetinin artmasına neden olur. Bunun yerine yanları tel olan kafesler, sıcak ve nemli iklimde yaşayanlar için daha uygundur. Fakat kış aylarında sıcaklığı kontrol etmek amacıyla cam kafes kullanabilirsiniz.  Buna ek olarak; cam teraryumun bir dezavantajı da ayna gibi görüntü yansımasına neden olabilmesidir. Bu gibi durumlarla, özellikle erkek iguanalar, kendi alanlarını koruma içgüdüsü ile son derece hırçınlaşabilirler. Yine de cam teraryum tercih ettiyseniz; kafesin içine, yansımayı önleyecek şekilde bitkiler yerleştirebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.