İguana Türleri

20.10.2019
860
A+
A-
İguana Türleri

Doğal hayatta bulunan yaklaşık 35 adet birbirinden farklı iguana türü bulunmaktadır. Bu iguana türlerinden spesifik özelliklere sahip olanları ve çok fazla bilinenler hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

İguanalar arasında en ağır ve gösterişli olanı Mavi İguana olarak da bilinen Grand Cayman İguanasıdır. İsmi Cayman Adasından gelen bu tür; mavi rengi ile diğer iguana türlerinden biraz farklıdır. Cayman Adası İguanası, doğal yaşam alanlarının tahrip edilmesi ve avlanma gibi nedenlerden ötürü sayıları oldukça azalmış ve nesli tükenmekte olan hayvanlar listesinde yerini almıştır.

Nesli tükenen hayvanlar listesinde yer alan başka bir türümüz ise renk değiştirebilme özelliği ile ön plana çıkan Fiji İguanasıdır. Bu iguana türü oldukça farklıdır. Işığa karşı oldukça hassas olan bu iguana türünün vücudunun gölgede kalan kısmı farklı bir renkte, güneşe maruz kalan bölgesi ise farklı bir renktedir. Fiji iguanasının derisi; mavi, gri, siyah hatta yeşilin tonlarında değişebilmektedir.

İlginizi çekebilecek bir diğer iguana türü ise Deniz İguanasıdır. Genel olarak iguanalar yüzmeyi sevmesiyle bilinir. Ancak soğuk deniz suyunda yüzmesi ve denizin altındaki yosunlardan beslenmesi bu türü farklı kılmıştır. Oldukça başarılı bir şekilde yüzen Deniz İguanaları vücut sıcaklığını kontrol altında tutabilmek için suda 10 dakikadan fazla kalamazlar.

Son yıllarda popülaritesi artan bir diğer iguana türü ise Diken Kuyruklu İguanadır. Diğer türlerden daha kısan olan Meksika ve Orta Amerika’ya özgü olan bu tür, boyutları nedeniyle evde bakılmak için daha uygundur. Diken Kuyruklu iguana, boyutları nedeniyle evde bakılmaya son derece uygun türler arasındadır. Boyutları 25-25 cm arasında değişiklik gösterebilir. Fakat aynı grubun üyesi olan Siyah Diken Kuyruklu İguana ise 180 cm’ye kadar büyüyen bir türdür.

Evde çok fazla alanınız yok ise sizin için en uygun türlerden biri Kuyruklu İguana ve Çöl İguanasıdır. Bu türler yaklaşık 30-50 cm arasında büyüyebilir. Bunun yanında, evde bakımı diğer türlere oranla daha kolay olan iguanaları aşağıda sizler için listeledik. Bunlar;

Çöl İguanası
Angel Adası Kertenkelesi

Diken Kuyruklu İguana

 Fiji Tepeli İguana

Tüba Kaya İguanası

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.