Japon Balıkları Hakkında

01.06.2020
930
A+
A-
Japon Balıkları Hakkında

Gün geçtikte evde, işyerlerinde, kafelerde akvaryumda balık besleyenlerin sayısı hızlı bir şekilde artış göstermektedir. Bu akvaryumların olmazsa olmazı da her zaman Japon Balıklarıdır. Japon Balığının her akvaryumda bulunmasının sebebi, oldukça popüler olması ve göz kamaştırıcı renklere sahip olmalarıdır. Popülaritesi bu kadar yüksek olan bu balık cinsinin bakımına dair bilinmesi gerekenler vardır. Sizler için bu yazımızda Japon Balığının bakımı nasıl olmalıdır konusunu ele aldık.

Japon Balıkları Bakımı

            Japon Balıklarını fanusta beslemek, birçok kişinin yaptığı bir yanlıştır. Bilinenin aksine, Japon Balıkları fanusta beslenmemelidir. Japon Balığını fanusta beslemek, balığın yaşam süresini kısaltmak demektir. Japon Balıkların, geniş bir akvaryumda bakımı yapılması gerekir. Besleneceği akvaryum en az 40-70 litre su almalıdır. Bunun yanında yapılan bir yanlış da Japon Balıklarının yemeleri hakkındadır. Japon Balıklarının doyma içgüdüsü yeterli seviyede değildir. Yani, yemek verdiğiniz taktirde doyduğunu anlamayacak ve siz ne kadar verirseniz verin, hepsini yiyecektir ve bu durum hastalıkla sonuçlanacaktır.

            Bunun yanında Japon Balıkları, diğer balık türlerine karşı oldukça sevecendir. Aynı akvaryumda yaşadığı diğer canlı türleri ile kavga etmeksizin huzur içinde yaşayabilme yapısına sahiptir.    

            Japon Balıkları çok fazla büyüyemezler. En fazla 30-35 cm’ye ulaşabilen Japon Balıklarının ortalama ömürleri ise 20-25 yıldır. Bu balık türlerinin sağlıklı ve uzun ömürlü olabilmesi için gerekli şartların olması gerekmektedir. Japon Balığınızın uzun ömürlü olmasını istiyorsanız, yaşayacağı akvaryumu, kendi doğal ortamına benzerlik gösterecek şekilde dizayn etmelisiniz. Buna ek olarak; akvaryum sıcaklığı 18-24 santigrant, Ph değeri ise 6-8 arasında olmalıdır. Türkiye’deki Ph değerleri bu orana uymadığından, akvaryumda kullanılacak suyun 3-4 gün bekletilmesi gerekmektedir. Japon balıkları için kullanılacak akvaryum yapısı düz ve sade olmalıdır. Eğer akvaryum bitkileri kullanmak istiyorsanız, yapraklı bitkileri tercih etmeniz gerekmektedir.

            Japon Balıkları hem etçil hem de otçul balık türlerindendir. Yem olarak iki çeşidi de tercih edebilirsiniz. Bunun yanında ayda bir kez haşlanmış bezelye ya da ıspanak vermeniz balığınızın hoşuna gidecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.