Kaplumbağaların Genel Özellikleri

24.10.2019
836
A+
A-
Kaplumbağaların Genel Özellikleri

Kaplumbağaların Fiziksel Özellikleri

                Bilindiği üzere, kaplumbağaların vücutları sert bir kabukla örtülüdür. Baş, kuyruk ve bacaklar; bu kabuğun dış kısmına ulaşabilmekte ve kaplumbağalar bu sayede beslenebilmektedirler. Suda ve karada yaşan türleri bulunana kaplumbağalar, birçok kişinin sempatisini kazanabilmeyi başaran hayvanlar arasındadır. Yumurtlama yöntemiyle ürerler ve yumurtladıkları zaman yumurtalarını toprağın altına gömerek döllenmesini beklerler. Uzun ömürleriyle bilinen kaplumbağalar, bu özellikleri sayesinde birkaç farklı insan nesline şahit olabilirler. Kaplumbağalar hakkında daha detaylı bilgi edinmek isteyenler için kaplumbağaların genel özelliklerini maddeler halinde hazırladık.

-Kaplumbağalar, omurgalı canlılardır. Vücutlarını saran sert kabuğun altında, gövdesine gizlenmiş, bir iskelet bulunur.

-Kaplumbağalar, yeryüzünde bulunan en eski canlılar arasında yer alır.  200 milyon yıl önce de dünyada var olduğuna dair kanıtlar bulunmuş ve bilimsel olarak ispatlanmıştır.

-Kaplumbağalar oldukça dayanıklıdır. Soğuğa, yüksek sıcaklığa ve açlığa karşı güçlü bir direnç gösterebilirler.

Kaplumbağalar Kaç Yıl Yaşar?

-Uzun ömürlü olmalarıyla bilinen kaplumbağalar, yaklaşık 150-200 yıl yaşarlar.

-Antartika hariç tüm kıtalarda yaygın olarak bulunurlar.

Kaplumbağalar Kış Uykusuna Yatar Mı?

-Kaplumbağanın bazı türleri; ayılar, yılanlar ve birçok hayvan gibi kış uykusuna yatarlar. Kara kaplumbağaları, kendilerini toprağın altına gömerek kışın geçmesini beklerken, deniz kaplumbağaları ise bu süreci denizin derinliklerinde geçirmeyi tercih ederler.

-Kaplumbağalar sert cisimleri parçalayabilseler bile bilinenin aksine dişleri yoktur. Dişler; yerini sert ve kıkırdaksı bir yapıya sahip olan çeneye bırakmıştır. Bu sert çene ile besinleri parçalarlar. Denizin altında bulunan sert kabuklarla beslendiği düşünüldüğünde; bu çenenin oldukça güçlü olduğunu görebiliriz.

– Görme ve koku alma duyuların aksine duyma yetileri fazla gelişmemiştir. Fakat bunun yanı sıra, toprağın ve suyun titreşimini oldukça iyi algılarlar.

-Kaplumbağaların kabuğu, 60 adet birbirinden farklı kemiğin birleşiminden oluşmuştur.

-Kaplumbağalar hem etçil hem de otçul hayvanlardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.