Kedi Aşıları

15.09.2019
477
A+
A-
Kedi Aşıları

    Kedi aşıları sık sık gündeme gelen konulardan bir tanesidir. Kedi aşıları ile, aklınıza takılması ihtimal olan konuları bu yazımızda sizler için derleyeceğiz. Aşı; insan veya hayvan vücudunun hastalıklara karşı direnmesi adına, vücuda verilen biyolojik maddelerdir. Bu biyolojik madde, bakteri veya virüsün hastalık yapma özelliğini ortadan kaldırarak vücuda verilmesi ile buna karşı savunma sisteminin aktive edilmesi esasına dayanır.

   Kedilere de hastalık etmenleri ile karşılaşmadan potansiyel riski olan hastalıklara karşı aşılama yapılarak onların antikor üretmesi sağlanır. Böylece risk altında bulunan kedileri korumaya almış oluruz. Aşılama, genellikle tedavisi güç veya tedavisi imkânsız olan hastalıklara karşı alınan bir önlemdir. Bu antikor seviyesinin düzenli bir şekilde artış göstermesi için, aşılama bir süreç halinde tekrarlanır. Antikor ölçümlenmesi kan tahliliyle ortaya çıkar ve buna antikor titresi denilmektedir. Hastalığa yakalanan ve atlatan kedilerde antikor seviyesi normale döner ve bu doğal antikor anne sütü ile yavrulara geçer. Böylece, yavruların ilk aylarda mikroplardan korunmasını ve sağlıklı bir şekilde yaşamalarını sağlar. Fakat iki aylıktan büyük kedilere anne sütüyle temin edilen antikor yeterli gelmediği için aşılama yapmak gerekir.

     Özellikle yavru kediler, yetişkin kedilere oranla daha fazla risk altında olduklarından aşılamaya erken başlanmakta fayda vardır. Bilinen ve uygulanan aşılar; karma aşısı, lösemi aşısıdır. Bu aşılar en fazla görülen ve tedavisi bulunmayan hastalıklara karşı üretilmiştir. Aşılardan maksimum seviyede yararlanabilmek açısından, kedinin parazitlerden tamamen arınması ve stresten uzak olması gerekmektedir. Aşılama genellikle, yavru kediler iki aylıkken başlar. Parazitlerden arınmış kedi, ilk olarak karma aşısı ile aşı programına başlar. Bu aşılama en yüksek antikor seviyesini elde etmek adına üç hafta sonra tekrarlanır. Yavru kedi aşı programında ikinci aşı ise lösemi aşısıdır ve bu aşı da yirmi bir gün sonra tekrarlar. Buna ek olarak da en çok bilinen ve korkulan aşı ise kuduz aşısıdır ve tek doz yapılır. Genel olarak yavru kedi için uygulanan aşı uygulama takvimi;

6- 8 haftalık; İç ve Dış Parazit tedavisi

8-10 haftalık; Karma Aşısı

9-11 haftalık; Lösemi Aşısı

10-12 haftalık; Karma Aşısı (tekrar)

11-13 haftalık; Lösemi Aşısı (tekrar)

12-14 haftalık; Kuduz Aşısı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.