Kedi Beslenmesi

15.02.2021
407
A+
A-
Kedi Beslenmesi

Kediler hakkında dikkat edilmesi gereken en önemli durum yeme düzenidir. Bu durumun sorunsuz bir şekilde düzene girmesi için dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar vardır. Öncelikle; kedinizin yeme kabı ve su kabı sessiz sakin bir ortamda olmalıdır ve su kabı, kirlenmemesi için, yemek kabından biraz uzağa konulmalıdır.
    Bunun yanında; yavru kediler için yapacağınız ani mama değişikliğinden kaçınmalısınız. Çünkü gerçekleştireceğiniz bu değişim, kedinizde sindirim problemi olarak baş gösterecektir. Eğer eve yeni bir kedi aldıysanız, daha önce hangi mamayı yediğini öğrenmeniz öğrenmelisiniz ve ilk hafta, kedinizin alıştığı mamayı yedirmeye özen göstermelisiniz. Çünkü yavru kedilerde, ortam değişikliğinden ötürü stres durumu oluşacaktır ve ani mama değişikliği bu durumu daha da zorlaştıracaktır. Bu nedenle, başka bir mamaya geçişi, aşamalı olarak gerçekleştirmelisiniz ve bu durumu bir hafta gibi bir süreye yaymalısınız; böylece yavru kedide oluşabilecek, onun sağlığını tehlikeye atacak ishal olayının da önüne geçmiş olacaksınız.

Gıda Değişim Tablosu
1. ve 2. Günler; %75 eski mama + %25 yeni mama

3. ve 4. Günler; %50 eski mama + %50 yeni mama

5. ve 6. Günler; %25 eski mama + %75 yeni mama

7. gün ve sonrası; %100 yeni mama

Yavru Kedi Beslenmesi

      Yavru kediniz için seçeceğiniz mama, büyüme dönemi için gerekli tüm besinleri içermelidir. Yavrunuzun yaşına uygun bir mama tercih etmeli ve uygun bir ölçüde vermelisiniz. Kediler sürekli mama yemek ister, bu nedenle; az miktarda ve sık sık mama vermelisiniz.  Kediler için büyüme dönemli en önemli dönemdir ve ileriki dönemdeki sağlığı ve huzurunu etkiler. Bu yüzden, kedinizin cinsini, yaşını, sindirim özelliklerini (koku ve tat hassasiyeti) analiz edip kedinize en uygun mamayı seçmelisiniz. 

    Yavru kedilerin büyümesi, kilo artış oranlarına göre ölçülür. Büyüme en yoğun olarak haftada 100 grama ulaştığı dört ile beşinci aylarda görülür. Kilo artışı dış ve fizyolojik faktörler yüzünden zaman zaman değişiklik gösterebilir. Bunlar; stres, hormonlar, genler, hijyen gibi sebepler olabilir.

     Buna ek olarak, mama seçiminde ya da kendiniz hazırlıyorsanız mamanın içerisindeki malzemelerde dikkat etmeniz gereken unsur; kedinizin ihtiyacı olan tüm besinsel ihtiyaçların karşılanabilir olması. Bunun için hazır ve kalitesi mamalar kullanmalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.