Kediler Eğitilir Mi?

15.09.2019
475
A+
A-
Kediler Eğitilir Mi?

Halk dilinde nankör olarak adlandırılan kedilerin eğitilmez olduğunu, verilen eğitimi tamamen reddettiğini duymuşsunuzdur. Aslında, bu durum kısmen doğrudur. Kedilere itaat, saldırı ve arama, kurtarma eğitimleri veremezsiniz fakat istenmeyen durumların ya da davranışların önlenmesi için bir eğitim verebilirsiniz. Maalesef ki, bu eğitimler her zaman başarılı olamaz.

   Kedilerin eğitilmez olarak adlandırılmasının nedeni; eğitim gördüğü konular hakkında son kararı onların vermesidir. Kedi, köpek gibi sürü hayvanı olmadığı için sadece kendi ihtiyaçları doğrultusunda hareket etmek isterler. Bu başına buyrukluk hali, kedilerin asla eğitilmez olduğu gibi yanlış kanılara neden olabilir.
    Kedilere eğitim vermeye çabalarken son derece sabırlı, sevecen ve gerçekçi olmanız gerekir. Kediler sizin isteğiniz doğrultusunda hareket etmiyorsa onlara kızmak ya da istenilen davranışı gerçekleştirmesini beklemek son derece zaman kaybıdır.

    Kedininiz, sizin istemediğiniz herhangi bir davranışı gösteriyorsa onu cezalandırmayın. Kızmanızın istenmeyen davranışın sonlanmasına hiçbir faydası bulunmayacak aksine kedinizin sizden soğumasına neden olacaktır. Ona kızmak yerine kaşlarınızı çatarak ‘hayır’ demeniz, gerekli mesajın ona ulaşmasına yetecektir. Kediler yüksek ve ani sesten ve bağırmadan hoşlanmazlar. Ona bir şey yaptırmak istiyorsanız düşük ses tonu ve sevecen bir dil kullanmanız daha faydalı olacaktır. Eğitimde önemli olan kedinizi neyin motive edeceğini bulmak ve bu motivasyonla kedinizi ödüllendirmektir. Bu çoğunlukla mama olur fakat bazı kediler oyun oynamayı ya da başının okşanmasını mamaya tercih edebilir.  Bunun yanında kedinize eğitim verirken daima alternatif yöntemleriniz olmalıdır. Örneğin, kediniz eşyalarınızı tırmalıyorsa, ‘hayır, yapma’ gibi sözcükler yeterli olmayacaktır. Ona tırnaklarını törpüleyebileceği alternatif imkanlar sunmanız gerekmektedir. Bunun için de en uygunu tırmalama kütükleridir.

      Buna ek olarak; kediler, bir yaşına kadar oldukça hareketli bir dönem geçirirler. Ev içerisinde sürekli koşturmak, yerde yuvarlanmak, sizinle oynamak ister. Bu durumda; kediniz için bezden yapılmış bir fare ye da oyalanacağı bir oyuncak alırsanız vaktini ve enerjisini farklı bir yöne yöneltmiş olacaksınız. Bu sayede, kedinizin size veya eşyalarınıza zarar vermesini önleyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.