Kedilerde Kısırlaştırma

11.09.2019
542
A+
A-
Kedilerde Kısırlaştırma

Her canlının cinsel ihtiyaçları olduğu gibi kedilerin de cinsel bir birlikteliğe ihtiyaç duydukları dönemler vardır. Bu dönem; cinsel olgunluk dönemi olarak adlandırılır. Kedilerin olgunluk dönemine girdiğini ise hareketlerindeki değişimden anlayabilirsiniz. Bu dönem; dişi kedilerde daha çok miyavlama, normal zamana göre daha fazla ilgi isteme hali ve daha fazla mırlama olarak kendini belli eder. Kuyruğunu kaldırarak, sırtını kamburlaştırır ve yana çeker. Bunun yanında, idrara çıkma sayısında fark edilir bir şekilde artış görülecektir.

    Kedi sahiplerinin, karşılarına çıkan bu problem karşısında birkaç seçeneği vardır; Bunlardan ilki, hiçbir şey yapmadan kızgınlık dönemine girmesini ve bu dönemin geçmesini beklemek. Bu da kediyi ve sahibini oldukça yıpratan ve sonu olmayan bir süreçtir.

   İkinci çözüm ise kızışma döneminde kanda var olan hormonlar üzerinde ters etki yaratan bazı hormonlar enjekte etmek ve periyodun atlatılmasını beklemektir. Ancak bu gibi iğneler hormonal dengeyi bozar ve bazı sistemlerde yan etkiler yaratabilir. Uzmanlar tarafından pek tavsiye edilmeyen bir yönetimdir.

   Üçüncü yöntem ise kızışma dönemini bittiğinde haftada bir kez hormon tabletleri verilmesidir. Fakat, bu yönteminde birçok yan etkisi vardır ve uzmanlar tarafından tasvip edilmez.

   Dördüncü yöntem ise kısırlaştırılmadır. Kısırlaştırılmada iki ayrı operasyon tekniği vardır. Bunlardan biri; yumurtalıklardan birinin veya ikisinin bırakılarak rahminin alınmasıdır. Bu operasyon sonucunda kedi, cinsel hayatına devam eder fakat yavruları olmaz. Bu yöntem, sokakta barınan kedilerde ya da sürekli dışarı çıkıp geri gelen ev kedilerinde uygulanabilir. Ancak bırakılan yumurtalıkların iltihaplanması, kist oluşması söz konusu olabilir ve bu durum kedilerde ciddi genital problemlere neden olur. İkinci kısırlaştırılma yöntemi ise yumurtalıkların ve rahmin birlikte alınmasıdır. Bu operasyon sonucunda kedi cinsel ihtiyaç duymaz ve bunun dışındaki ritüellere devam eder.

   Erkek kedilerin kısırlaştırma operasyonu dişi kedilere oranla daha kolaydır ve operasyon süresi daha kısadır. Dişi kediler ise daha zorlu bir operasyon geçirmek zorunda kalır. Bu operasyonda, karın bölgesi tıraşlanarak temizlenir ve 5-6 cm büyüklüğünde bir kesik açılır. Bu durumda, dişi kediler için operasyon sonrasında da ciddi bir bakıma ihtiyaç vardır. Karın bölgesindeki dikişlerin atmaması için kedinin koşmaması, zıplamaması gerekir. Bu nedenle, bu operasyon sonucunda kedinin sahiplerinin daha dikkatli ve özenli davranması beklenir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.