Kedilerde Kızgınlık Dönemi

17.09.2019
563
A+
A-
Kedilerde Kızgınlık Dönemi

  Kediniz, ilk kez kızgınlık dönemi yaşıyorsa; bu dönemde daha fazla dikkat etmeniz ve özen göstermeniz gerekebilir. Kediniz zaten daha önceden kızgınlık dönemi geçirdiyse, zaten onun dikkat çekmek için yaptığı davranışları ve çıkardığı sesleri unutmayacaksınız.

   Kedinizin çiftleşmemesi durumu, sizin için ve kediniz için zorlu bir sürecin başlangıcı olacaktır. Diğer bir yandan, kedinizin çiftleşmesi durumunda, yılda iki kez doğacak olan yavru kedilere hazırlıklı olmanız gerekmektedir. Eğer kedinizi çiftleştirmeyi düşünmüyorsanız, onu kısırlaştırmanız; kediniz için de sizin için de en iyi yöntem olacaktır.

 Kedilerde Doğurganlık

Kedilerin üreme dönemi, kızgınlık dönemi olarak adlandırılır ve kediniz çiftleşme arayışındadır. Genellikle kedilerde kızgınlık dönemi başlangıcı; ilkbahar ve sonbahardır. Bu kızgınlık döneminin bitmesi için gereken süreç kediden kediye farklılık gösterir. Bu süreç; birkaç gün ile birkaç hafta arasında değişiklik gösterebilir. Bir kedi, normal şartlarda altı aylıkken kızgınlık dönemi yaşayabilir fakat bazı kedilerde bu sürecin başlangıcı dört ay da olabilir.

Kızgınlık Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

   Kızgınlık döneminde, birçok kedi daha sevecen tutum sergiler. Mobilyalar, duvarlar, sevdiğiniz insanlar onların sürtünme yerleri olabilir. Bunun yanında, bu dönemde sıklıkla arka ayaklarını kullanırlar; arka ayaklarını ve kuyruğunu kaldırarak sık sık çiftleşme hareketleri sergilerler.

    Kızgınlık dönemi, kedi sahipleri için zaman zaman kabusa dönüşebilir. Bu dönemin en rahatsız edici yanı, kedilerin çıkardığı sesler ve idrarını püskürtmesi olabilir. Kızgınlık dönemindeki dişi kediler, erkek kedilere seslerini duyurmak ve yerini belli etmek adına yüksek sesle ulumaya benzer sesler çıkartabilir. Bunun yanında, sık sık dışarıya çıkmak için hamlelerde bulunabilir; kapı ve pencerelere saldırabilir. Bu durumları önlemek adına yapabileceğiniz tek şey; kedinizi bir veteriner hekime götürmek olacaktır. Veteriner bu gibi davranışları azaltmak adına bir reçete yazabilir fakat bu durum kesin bir çözüm değildir. Kızgınlık döneminin yaşanmamasını istiyorsanız eğer, zaman kaybetmeden bir veteriner hekimle görüşerek kedinizi kısırlaştırmanız gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.