Kedinize, Bir Yaşam Alanı Sunun!

17.09.2019
445
A+
A-
Kedinize, Bir Yaşam Alanı Sunun!

Günümüzde, birçok kişi bir kedi sahiplenmenin, onun bakımını üstlenmenin kendilerine terapi etkisi yarattığını söylüyor. Kedinin evin içinde dolaşması, huzurluyken çıkardığı mırıltı, kucağınızı uzanıp uyuklaması birçok kişi için tarif edilemez bir mutluluk. Fakat; bunun ötesinde büyük bir sorumluluk. Birçok kişi kedilerin birbirinden farklı yapıda olduğunu, her kedinin aynı aktivitelerden hoşlanmadığının farkına varamıyor ve kedilerin hoşlanmadıkları şeyleri ısrarla yapabiliyorlar. Bu durum ise kedilerin hoşlanmayabileceğiniz hareketleri yapmasına neden olabiliyor. Unutulmamalıdır ki; kedi sahipleneceğiniz zaman o kedi de en az sizin kadar o evde yaşayan bir canlı ve onu karakterize edebilmeli ve hoşlanmadığı, sevmediği davranışlardan ya da durumlardan kaçınmalısınız.

    Kedilerin hoşlandıkları şeyler insanların hoşlandığı şeylerden farklılık göstermektedir. Bu durum sizi kızdırsa da kedinizin isteklerine kulak vermeli ve ona istediği ortamı yaratmalısınız. Örneğin; kediler koltukları ve halıları tırmalayabilir, evinizde olmadık yerlerin üzerine çıkabilir ya da evde hızlıca koşturabilir. Bu davranışlara kızmadan ya da kedinizi cezalandırmadan önce, bu davranışlarla ne anlatmak istediğini analiz etmelisiniz çünkü sizden bir talebi olduğunu bu yolla anlatmaya çalışıyor olabilir. Bu talep ise evde kediniz için yer açmanızı ve onu düşünerek bir yaşam alanı oluşturmanız gerektiğini içerebilir. Unutulmamalıdır ki; kediler her ne kadar evcil hayvanlar olsalar da tarih boyunca açık alanda avlanarak yaşamışlardır. Kısacası, kediniz için rahat bir alan oluşturmamanız tek bir durumla sonuçlanabilir; can sıkıntısı.

     Her kedi, kendine has bir ruha sahiptir. Kendiniz için uygun bir alan oluşturmaya istiyorsanız eğer; öncelikle, onun ruhunu anlamlandırmaya çalışmalısınız ve evinizin bir alanını bu doğrultuda dizayn etmelisiniz. Bunun yanında, her kedinin sevebileceği bazı şeyler vardır. Örneğin; pencerenin yakınına koyacağınız bir koltuk veya yüksek katlı kedi evi, kedinizin siz evde yokken eğlenebileceği bir alan olabilir. Tüm kediler, kendilerine ait bir alanda vakit geçirmeyi sevmelerinin yanında, o olan dışında da sık sık vakit geçirirler. Özellikle tırnaklarını geçirmek, törpülemek istedikleri zaman. Kediniz için kedi tırmalaması alırsanız, sizin evinizin eşyaları yenine, tırnaklarını onunla törpüleyecektir. Bu durumda, kediniz kendi yaşam alanı olduğu için mutlu olurken, siz de sevdiğiniz eşyaların zarar görmemesine mutlu olabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.