Kırmızı Kulaklı Su Kaplumbağaları

24.10.2019
636
A+
A-
Kırmızı Kulaklı Su Kaplumbağaları

Kırmızı kulaklı su kaplumbağaları, Misissipi Nehri havzasına özgü bir türdür. İsmini, kafasının iki yanında bulunan kırmızı çizgilerden almıştır. Pet shoplardan alındığında birkaç cm olan bu kaplumbağa türü, zaman geçtikçe 20 cm’ye kadar büyür. Kırmızı Kulaklı Su Kaplumbağası beslemeniz zorluğu da bu süreçten sonra başlar. Bakımı yapıldığı kaba sığmayan bu kaplumbağa türü, bazı sorumsuz sahipleri tarafından göllere veya nehirlere bırakılır. Böyle bir durum gerçekleşmese, büyük bir akvaryumda bakılsa bile; bu kaplumbağalar ergin bir yaşa ulaştıklarında eş bulma amacıyla bulundukları akvaryumdan kaçmak için ellerinden geleni yaparlar.

Su Kaplumbağaları

                Çok iyi bir şekilde tırmanma ve yuvarlanma yeteneklerine sahiptirler. Doğada eş bulmak amacıyla çıktıkları uzun yolda, oldukça dirençli bir şekilde mesafeler kat edebilirler. Bu nedenden ötürü, doğal ortama bırakıldığında kısa sürede yayılabilirler. Çok kısa sürede yumurtlamaya ve dünyaya yeni yavrular getirmeye başlarlar. Dünyadaki en tehlikeli yüz istilacı arasında yer alan Kırmızı Kulaklı Su Kaplumbağaları, ülkemizde de yayın olarak yaşamlarını idame ettirmektedir.

                Yayıldıkları sulak alanlarda yaşayan balık türleri ve diğer su kaplumbağa türleri üzerinde yıkıcı etkileri bulunabilen Kırmızı Kulaklı Su Kaplumbağalarının ekolojik denge için oldukça tehlikeli olabilir.  Bir göle bırakılan Kırmızı Kulaklı Su Kaplumbağası bir tehlike teşkil etmese de yüzlercesi zamanla çok ciddi sorunlara neden olabilir. Böyle bir tehlikeye sebebiyet vermemek için, hayvan ithali ve pet shoplarda satışı konusunda oldukça hassas olmalıyız ve hayvan severlerin diğer hayvan türlerinin sağlığı ve varlığı için başka bir evcil hayvan edinmelerini tavsiye etmeliyiz.

Kırmızı Kulaklı Su Kaplumbağalarını Uzaklaştırmak İçin Neler Yapabiliriz?

-Bu tür hayvanların ithalatı yasaklanmalı ve hayvan satım mağazalarında satılmaması için sıkı bir denetim yapılmalı.

-Bu tür hayvanların, diğer hayvanlara zarar vermesi önlemek amacıyla; korunmalı bir bölgede muhafaza edilmeli.

-Artık bu hayvanları evde beslemek istemeyenler için ilgili kamu kuruluşları tarafından evden teslim alım programları geliştirilmeli.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.