Komondor

13.08.2019
828
A+
A-
Komondor

Irk Boyutu : Büyük Boy

Yükseklik : Erkek 65-75 cm Dişi 65-75 cm

Ağırlık : Erkek 58-60 Kg Dişi 52-54 Kg

Ortalama Yaşam : 10-12 yıl

Komondor Bakımı : Bakımı oldukça zahmetli bir ırktır. Tüylerinin iyi temizlenmesi gerekir bunun için de tüylerde oluşan düğümlerin elle çözülmesi gerekir. Ara sıra yıknaması şarttır. Kene ve diğer parazitlere karşı önlemler alınmalıdır. Komondor ıslandığında kuruması çok zaman ister. Kimileri bu zahmetten kurtulmak için tüylerini kırpmayı tercih eder. Bu durum ırkın en büyük özelliğini ortadan kaldırmaktır. Komondor’un sağlık sorunları yaşamaması için yemek yediği kap yüksek bir yerde olmalıdır, Sürekli aynı yemeklerle beslenmemelidirler. Yemek sonrası egzersiz yapmamaları Şarttır.

Komondor Karakter Yapısı : Güçlü bir karaktere sahiptirler. Korkusuz ve gözü pektir. Yavru iken eğitilmeli ve eğitim sırasında asla taviz verilmemelidir. Çocuklar için idael bir oyun arkadaşı değildir. Oyun oynamak istemediklerinde ısrarcı olunur ise agresif tavırlar sergileyebilir. Çocuklarla yalnız bırakılması tavsiye edilmez. Diğer köpeklerle sosyalleşmesi orta düzeydedir. Yabancılara karşı güvensizdirler.

Komondor Kökeni : Komondor Macar kökenli bir ırktır. Sürüleri yırtıcı hayvanlardan korumak için kullanılmıştır. Amerikaya 1933 yılında getirilmiş ve 1937’de Amerikan Kennel Kulübü bu ırkı tescillemiştir. Günümüzde popüler bir ırk olmasına ragmen bakımının masraflı ve zahmetli olması nedeniyle pek tercih edilmemektedir. İdeal bir bekçi köpeğidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Oktay dedi ki:

    Köpek besleyenlerin bilmesi gereken çok şey var