Köpek Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

11.08.2019
581
A+
A-
Köpek Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Bir köpek sahiplenmek veya satın almak istendiğinde genelde insanlar sahiplenecekleri köpeğin yavru olmasını ister. Tüm yavrular çok sevimlidir ve çok sevimli olmaları karar vermenizi zorlaştırabilir.  Her köpek yavrusu her aile için uygun değildir ve kendiniz için en uygun köpeği seçmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken hususları bilmelisiniz.

  Her köpek mükemmeldir, ancak sizin için en iyi köpek olmaya bilir. Bunun nedeni bazı ırkların arasında büyük farklılıklar olmasıdır. Seçeceğiniz köpeğinde yaşam tarzınıza, rutinlerinize ve ailenize ayak uydurması gerekecek. Bu yüzden hayalinizdeki size en uygun köpeği nasıl seçeceğinizi öğrenmelisiniz.

Köpek Şeçimi

  Irk: Öncellikle hangi tür köpek istediğinize karar verin. Bu durum tamamen kişisel tercihlerinize bağlıdır.  Fakat ırklar köpeğinizin karakteristik özelliklerini, boyutunu, davranışlarını, uyumluluğunu ve eğitile bilirliğini etkileyen bir faktördür. Bazı ırklar çok sakin ve uyumluyken bazı ırkların uyumlu olmaları için eğitilmeleri şarttır.

  Boyut: Almak istediğiniz yavrunun büyüdüğünde kavuşacağı boyut sizin için önemli bir kriter olmalıdır. Evinizde büyük bir ırk için sağlayabileceğiniz yaşam alanının olup olmaması veya büyük ırk sevip sevmemeniz sizi küçük ırklara yönlendirebilir.

  Cinsiyet:Erkek ve dişi köpekler sadece vücut fonksiyonlarında değil, aynı zamanda olgunluk ve davranışta da farklılık gösterir. Tıpkı kadınlarda olduğu gibi dişi köpeklerde yılda iki kez regl dönemi geçirir. Araştırmalar ayrıca erkeklerin daha sık dolaşıp kadın eş aradıklarını ve bu nedenle karşı cins kadar dost olmadıklarını gösteriyor. Yine de spor söz konusu olduğunda dişilere göre daha rekabetçiler.

  Mizaç ve kişilik: Elbette, satın alacağınız köpek türünün de yaşam tarzınıza uyacağından emin olmalısınız. Bu nedenle seçtiğiniz türün karakteristik özelliklerinin size uygun olup olmadığını bilmelisiniz.

  Köpek tedarikçileri: Köpeğinizi nasıl bir yerden alacağınıza da karar vermek isteyebilirsiniz. Köpek alabileceğiniz yerler hayvan barınakları, petshoplar, özel köpek yetiştirme çiftlikleridir. Hayvan barınaklarında köpekleri bir bedel ödemeden sahiplenebilirsiniz. Diğer yerlerde köpekler için ücret ödemelisiniz.

  Sağlık masrafları: Köpek alırken, köpeğinizin tüm sorumluluklarını yerine getirmeyi de üstlenirsiniz, aşılarını, veteriner kontrollerini veya geçireceği bir hastalığın tedavi masraflarının hepsi sizin cebinizden çıkacaktır. Eğer hasta ve bakıma muhtaç bir köpek almanın sorumluluğunu kaldıramayacaksanız, sağlıklı bir köpek seçmelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.