Köpek Aşıları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

27.08.2019
412
A+
A-
Köpek Aşıları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Köpeklere yapılan aşılar hakkında köpek sahiplerinin bilgi sahibi olması gerekenler genel olarak şunlardır;

– Köpek aşıları, köpeğiniz de vücut ısısı yükselmesine, köpeğinizin ateşlenmeye sebep olabilir. Bu durumlar vücudun verdiği fizyolojik bir tepkidir ve normaldir. Fakat ateşlenme ciddi derecede artarsa vakit kaybetmeden veterinerinize başvurmanızı öneririz.

– Bozuk, son kullanma tarihi geçmiş ve soğukta muhafaza edilmemiş, soğuk zinciri korunmamış aşılar kesinlikle kullanılmamalıdır.

– Elde, cepte yada çantada taşınan aşıların yapılmaması gerekir. Aşıların buz bataryaları yada buz kalıpları ile taşınmış olmasına dikkat edilmelidir.

– Yaptırdığınız köpek aşısını kesinlikle köpeğinizin aşı karnesine kaydettirin ve aşıyı vuran veterinere imzalattırıp onaylatın.

– Aşılar etkisini tamamlayıncaya kadar köpeğinizi diğer hayvanların yanına yaklaştırmayın, hatta sokağa dahi çıkmasına müsade etmeyin.

– Köpeğinizin aşıları tamamlanmış olsa bile %100’lük koruma sağlanamadığını unutmamalısınız ve gerekli tedbirleri mutlaka alın. Aşı olmamış köpeklerle temasından kaçının. Herhangi bir yerden bir şeyler yemesine müsade etmeyin. Başka köpeklerin dışkısını koklamasına ve temas etmesine izin vermeyin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.