Köpek Aşıları

27.08.2019
435
A+
A-
Köpek Aşıları

Köpeklerin de birçok hastalığa yakalandığını veya yakalanma risklerinin olduğunu genel anlamda hepimiz biliriz. Lakin bazı köpek hastalıklarını yaptıracağınız aşılar ile engelleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Özellikle yavru köpeklerde hastalıklara karşı aşı olmaları son derece önemlidir. Bağışıklık sistemi hassas ve zayıf olan köpeklerde viral enfeksiyonlara yakalanma riskleri oldukça yüksektir. Bu sebepden köpek aşıları hayati önem taşımaktadır.

Yavru Köpek Aşıları

Köpeklere aşılarını yaptırmaya başlamadan önce parazit tedavisinin yapılmış olması gerekmektedir. Parazitler köpeklerde bağışıklık sistemlerini zayıflatmaya neden olur. Parazit tedavisi yapılmamış bir köpeğe yapılan aşı etkili ve güvenli değildir. Aksine tehlikeli de olabilir. Köpeklerin aşı öncesi mutlaka genel sağlık kontrolleri yapılmalı ve köpeklerde aşılama sadece sağlıklı köpeklere yapılmalıdır.

Yavru Köpeklere Ne Zaman Aşı Yaptırmalı

Yavru köpekler 6 ile 8 haftaya geldiklerinde ilk aşılarına başlanabilir. Köpek aşılarına ilk olarak Parvo-Distemper aşısı yada karma aşısı ile başlanmaktadır. İlk aşıdan 3 hafta yani 21 gün geçtikten sonra karma aşısının 2.dozu yapılmalıdır. Aşıları yapılan köpeğinizin bağışıklık sistemi beklenilen düzeye çıkacaktır.

  Yavru köpekler 12 haftalık olmadan kuduz aşısının da yapılması gerekir. Diğer aşılar da yapıldıktan sonra köpeğin bağışıklık sistemini güçlü tutmak için senelik aşılarının her yıl yapılması gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.