Köpek Sahibi Olmanın Faydaları

11.08.2019
538
A+
A-
Köpek Sahibi Olmanın Faydaları

Evcil hayvan sahipliği son yıllarda oldukça artmıştır. Küçük yaşam alanlarında yaşayanlar bile, daha küçük köpek ırklarına evlerinde yer açmaktadır. Köpeklerin insan hayatına ve sağlığına bir çok faydası vardır. Kardiyovasküler hastalıklara karşı korunmak, ruh sağlığını geliştirmek, yeni insanlarla tanışmak, stresi azaltmak, mutluluğu artırmak, daha az hasta olmak gibi çoğaltılabilecek birçok faydası vardır.

 1. Sizi damar hastalıklarına karşı korur.

Evde köpeği olan çoğu kişi, genellikle ihtiyaçlarını karşılamak ya da sadece spor yapmak için günde 2-3 kez yürür. Bu sayede köpeği olmayan insanlara kıyasla daha fazla fiziksel aktivitede bulunurlar. Bu nedenle, kan basıncı gibi risk faktörlerini azaltan kardiyovasküler hastalıklarda koruyucu bir faktördür.

 • Psikolojik faydaları saymakla bitmez.

Köpekler yalnızlık hissini azaltır. Psikolojik problemlerinizle başa çıkarken sizleri rahatlatırlar. Depresyon veya kaygıdan mustarip insanlar, köpeklerle etkileşimden büyük ölçüde faydalanabilirler. Terapi köpeklerinin depresyonu olan insanlara yararlı olduğu gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, bir köpeğin depresyonun etkilerini hafifletmek için özel olarak eğitilmiş olması gerekmez.

 • Yeni insanlarla tanışmanıza ve diğer insanlarla iletişim kurmanıza yardımcı olur.

Köpeğinizle sık sık dışarı çıkmanız, köpeğinizin diğer köpeklerle ve insanlarla iletişime geçmesine ve sizin de insanlarla iletişime geçmenize katkı sağlar. Bu durum, yeni insanlarla tanışmanızı ve sosyal becerilerinizi geliştirmenizi sağlayacaktır. Öte yandan, kişiler arası ilişkilerde güven bağları kurmanıza da izin verecektir.

 • Yüksek stresli durumlarda sizi rahatlatabilirler.

Yapılan araştırmalara göre köpeklerin stress düzeyini azatlığı ve insanları rahatlattığı ortaya konmuştur.

 • Daha az hasta olursunuz.

İlaç almak zorunda kalmadan daha az hasta olmamızı sağlar, çünkü sağlığımız için en iyi ilaçtır.

 • Köpeklerle büyüyen insanlar genellikle alerji problemi yaşamaz.

Tıpkı bağışıklık sistemimizi güçlendirebildikleri gibi alerjik ortamlara maruz kalıp bu duruma alışarak büyüyen çocukların vücutları alerji geliştirmez.

 • Sorumluluk almayı öğrenirsiniz.

Evcil hayvan sahibi olmak, çocuklara sorumluluk öğretmek için harika bir yoldur. Genellikle gençken bu köpeklere âşık olurlar ve evde olmalarını sağlamak için ellerinden gelenin en iyisini yaparlar, bu onların bakım ve yiyecek yükümlülüklerini yerine getirmeleri için mükemmel bir fırsattır.

 • Sağlık problemlerini tespit edebilirler.

Her ne kadar köpeklerin kanser gibi sağlık sorunlarını tespit edip edemediklerinin doğruluğunu kontrol etmek için çalışmalar devam etse de bu fikri destekleyen çok sayıda gerçek vaka zaten var. Bazı sahiplerine göre köpekleri, onları metastaz yapacakları veya göğüs veya prostat kanseri oldukları konusunda uyardılar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Utku dedi ki:

  saol hocam