Köpekler İçin Zararlı Gıdalar

03.08.2019
591
A+
A-
Köpekler İçin Zararlı Gıdalar

Hayvan sahipleri genelde köpekleriyle yiyeceklerini paylaşır ve minik dostlarının onlar gibi lezzetli yiyecekleri tatmasını isterler. Peki, köpeğinize “insan yemeği” olarak sınıflandırdığımız yiyeceklerin köpekler için zararlı olabileceğini hiç düşündünüz mü? Bu durum, yiyeceklerin ne olduğuna ve içerisinde ne olduğuna bağlıdır. Aslında, köpeğinizin asla yememesi gereken birçok “insan yemeği” vardır. Sadece kilo aldırabileceğinden değildir. Bazı yiyecekler onlar için tamamen tehlikelidir ve bu yaygın yiyeceklerin bazıları sizi şaşırtabilir.

Avakado
Avokado, persin denilen bir madde içerir. Alerjik olmayan insanlar için zararsız olan bu madde, büyük miktarlarda tüketildiğinde köpekler için toksik olabilir. Evde avokado yetiştiriyorsanız, köpeğinizi bitkilerden uzak tutun. Persin, meyvenin yanı sıra yapraklarda, tohumda ve ağaç kabuğunda da bulunur.

Alkol
Bira, likör, şarap, alkol içeren yiyeceklerin hepsi köpeğiniz için zararlı gıdalardır. Bunun nedeni alkolün bir köpeğin karaciğeri ve beyni üzerinde insanlarda aynı etkiye sahip olmasıdır. Fakat köpeklere çok daha kısa sürede zarar verir.

Soğan ve Sarımsak
Bütün şekillerde soğan ve sarımsak -toz haline getirilmiş, çiğ, pişmiş veya kurutulmuş olabilir- Köpeğin kırmızı kan hücrelerini tahrip ederek kansızlığa neden olabilir.

Üzüm ve Kuru Üzüm
Üzüm ve kuru üzüm, çoğu zaman köpekleri eğitirken kullanılır. Ama bu iyi bir fikir değildir. Neden olduğu açık olmasa da üzüm ve kuru üzüm böbrek yetmezliğine neden olabilir. Çok küçük miktarlarda tüketilmesi köpeğinizin hastalanmasına neden olabilir.

Süt ve Diğer Süt Ürünleri
Süt ve süt bazlı ürünler, ishal ve diğer sindirim rahatsızlıklarına neden olabilir, ayrıca gıda alerjileri de kurabilir (genellikle kaşıntı olarak görülür).

Şeker ve Sakız
Şeker, sakız, diş macunu, fırın ürünleri ve bazı diyet yiyecekleri ksilitol ile tatlandırılır. Köpeğinizin vücudunda daha fazla insülin dolaşmasına neden olabilir. Kan şekeri düşmesine ve karaciğer yetmezliğine neden olabilir.

Çiğ Yumurtalar
Bakterilerden kaynaklı gıda zehirlenmelerine neden olabilir. Bunun yanı sıra, çiğ yumurtalardaki bir enzimin belirli bir B vitamininin emilimini engellemesidir.

Çiğ Et ve Balık
Çiğ et ve çiğ balıklar, çiğ yumurtalar gibi, gıda zehirlenmesine neden olan bakteri içerebilir. Ek olarak, somon, alabalık, kepek veya mersin balığı gibi bazı balık türleri “balık hastalığına” veya “somon zehirlenmesi hastalığına” neden olan bir parazit içerebilir. Tedavi edilmezse, hastalık 2 hafta içinde ölümcül olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Ferhat dedi ki:

    teşekkürler

  2. Erkan dedi ki:

    Bilgilendirme için teşekkürler