Köpekler Mamalarını Yemiyorsa

25.08.2019
751
A+
A-
Köpekler Mamalarını Yemiyorsa

Köpek mamaları hayvanlar için işlenmiş yiyeceklerdir. Köpek mamaları katkı maddeleri içeren organik veya inorganik maddelerle hazırlanmış gıda ürünlerinin bir karışımıdır.

Bazı köpek mamaları hayvanların beslenme ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayacak biçinde üretilmektedir. Ancak, evcil hayvanların diyetini tamamlayan değişik gıdalar da vardır. Bu nedenle, köpek mamaları farklı hammaddeler ve üretim süreçleriyle yapılmaktadır. Bu yüzden her yiyeceğin aynı olmadığını ve köpek sahiplerinin köpeklerine verecekleri mamaları iyi seçmeleri gerektiği anlamına gelir. Küçük bir köpek ırkının yavrusunun besinsel ihtiyaçları ile iri yaşlı bir köpeğin ihtiyaçları aynı olmamaktadır.

Köpeğiniz mamasını yemiyorsa bunun birçok nedeni olabilir. Bilinçli bir köpek sahibi olarak köpeğinizdeki davranışları yakından takip etmeniz gerekir. Bu şekilde, iştahsızlığı açıklayan olağandışı davranışlarını fark edebilirsiniz.

Eğer köpeğiniz mama yemiyor ve su içmiyorsa vakit kaybetmeden veterinere götürmelisiniz. Gıda ve sıvı eksiklikleri diğer ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Bu nedenle, köpeğinizi bir uzmanın görmesi önemlidir.

Köpeklerin mama yememelerinin bir nedeni de ağızlarında bir yara olması olabilir. Köpeğinizin dişlerini ve diş etlerini kontrol edin. Olağandışı bir kızarıklık veya oynayan bir diş varsa, neden iştahsız olduğunu anlayabilirsiniz.

Köpeğinizin dış görünüşünde bir anormallik var mı diye kontrol edin. Tüy dokularının değişmesi, burunda kuruma veya gözlerin sulanması başka hastalıkların belirtisidir. Köpeğiniz bunlardan birisini yaşıyorsa acilen veterineri arayın.

Köpeğiniz mama yemiyorsa kuru mama bozulmuş olabilir

Köpeğinizin mamasını yememesinin sebebi mamanın kendisi de olabilir. Mamanın bozulup bozulmadığına kontrol edin. Ayrıca son kullanma tarihine de bakın. Mamayı koklayıp rengini inceleyin. Eğer bozulduğundan şüpheleniyorsanız atın ve yeni bir paket alın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hikmet dedi ki:

    Köpek besleyenlerin bilmesi gereken çok şey var