Köpekler neden ishal olur

06.09.2019
984
A+
A-
Köpekler neden ishal olur

İshali ne şekilde tedavi edeceğimizi öğrenmeden önce, evcil hayvanların neden ishal olduğunu öğrenmek gerekir. İshale çeşitli faktörler nedenler olabilir:

  • Bağırsak bakterileri. Köpeklerimiz sokakta gezerken buldukları her şeyi yalarlar. Bunun yanı sıra sokaklardaki diğer hayvanlarla da sürekli temas halindedirler, bu da bağırsak bakterilerinin evcil hayvanlarımıza saldırmasını kolaylaştırır. Köpeklerin ishal olmasının en büyük nedenlerinden biri budur.
  • Çürümüş gıdalar. İshal olan bir köpek, bulduğu çürük bir şeyi yemiş olabilir, örneğin çöpte bulduğu bir şeyi. Her ne kadar gözümüz sürekli onların üzerinde olsa da, sokakta veya evde bulup ağzına attıkları her şeyi kontrol edemeyiz.
  • Yiyecek alerjisi. Belki de köpeğinizin daha önceden herhangi bir şeye alerjisi yoktu, bu nedenle ona yeni bir gıda verirken dikkat etmediniz. Fakat, köpeğinizin verdiğiniz yeni gıdaya alerjisi olabilir. Köpeğinizin ishalinin bir türlü geçmediği ve neye karşı alerjisi olduğunu anlayamadığınız bu gibi durumlarda yapmanız gereken en önemli şey köpeğinizi bir veterinere götürmektir.
  • Herhangi bir nesne. Köpekler her şeyi ağızlarında taşırlar. Normalde yiyecek dışında ki nesneleri yeme huylarının olmamasına rağmen, yanlışlıkla yutmuş olabilirler. Genelde bu nesneleri kusarak çıkarırlar, aksi takdirde ishale yol açabilir.
  • Yanlış beslenme. Belki köpeğinizi olması gerektiği gibi besleyemiyorsunuzdur. Belki de seçtiğiniz beslenme düzeni köpeğiniz için uygun değildir. Muhtemelen, onu köpek mamasıyla beslemeye karar verdiniz, ve ihtiyacı olandan çok daha fazlasını veriyorsunuz. Ya da yememesi gereken bir yiyecek veriyorsunuz. Eğer köpeğiniz üst üste ishal oluyorsa, bir veterinere danışıp uygun bir beslenme düzeni için tavsiye almanız gerekir. Veterinerin tavsiye ettiği kalite ve miktara uymalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.