Köpeklerde Aflatoksin Zehirlenmesi

17.08.2019
455
A+
A-
Köpeklerde Aflatoksin Zehirlenmesi

    Köpeklerde aflatoksin zehirlenmesine yol açan zehir, mantar kaynaklı olmaktadır. Kaynağı mantar olan zehirlerin içinde en çok rastlanan cins aflatoksin zehridir.

     Kökeni aflatoksin olan birçok hastalık ise bu zehrin kapsamına alınmaktadır. Bu kötü hastalığa sebep olan zehir besinlerin küflenmesine zemin hazırlayan alanlarda meydana çıkmaktadır. Tahıllarda da bu zehir rahatlıkla oluşabilir. Ne yazık ki çok eskiden köpek mamalarında da bu hastalığın mikrobuna rastlandı, zor bir süreçti.

     Karaciğer ile alakalı birtakım hastalıklar, kansızlık, sarılık, solunum sistemi ile alakalı olan hastalık çeşitleri, safra ile ilgili sorunlar, köpeğin bağışıklık sistemi ile ilgili problemler gibi birçok şey bu hastalığın temelinde vardır.

     Akciğerde oluşan ödem, bilinç kaybı, karın kısmında oluşan şiddetli acı hissi, çeşitli kriz durumları, sindirim sistemi ile alakalı olan birtakım problemler bu acımasız ve sinsi hastalığın en belirgin semptomları arasında yer almaktadır.

     Köpeğiniz aflatoksin zehirlenmesi geçiriyorsa hiç zaman kaybetmemelisiniz. Hemen bir veterinerden yardım almalısınız. Erken teşhisin ne kadar önemli bir şey olduğunu asla unutmamalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Evren dedi ki:

    Köpek besleyenlerin bilmesi gereken çok şey var

  2. Hakan dedi ki:

    tanımadan besliyoruz