Köpeklerde Anal Kese Problemi

16.08.2019
476
A+
A-
Köpeklerde Anal Kese Problemi

Her köpeğin makat bölgesinde kokulu olan ve yağlı bir yapıda olan iki tane ufak boyutlarda kese vardır. Bu keseler anal kese olarak da bilinirler. Köpekler bir şeyden korktukları zaman, etraftaki köpeklerle oyun oynamak istedikleri zaman bu keseler aracılığı ile bir madde salgılarlar.

     Anal kese sürekli olarak boş kalması gereken bir şeydir. Aynı zamanda çiftleşmek isteyen köpeklerin de anal kesesinden sadece diğer köpeğin alabileceği bir koku yayılır ve bu şekilde anlaşmış olurlar. Bir nevi köpekler arası iletişimi sağlar.

     Bazı köpeklerin ne yazık ki anal keseleri tamamen dolu olur. Bu köpekler çoğu zaman sindirim ile alakalı sorunlar yaşamaktadırlar. Dolu bir anal kese birçok şeye sebep olabilir. Köpeğin karnına ağrılar girebilir, ateşi çıkabilir, yemek yeme isteği gidebilir, etrafına karşı tamamen ilgisiz ve hevessiz bir ruh haline bürünebilir.

     Köpeğiniz anal kesesinin olduğu bölgeyi sık sık bir yere sürtme girişiminde bulunuyorsa anal kese problemi yaşıyor olabilir. Hemen veterinere başvurarak köpeğinizin sağlığına kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Emir Asaf dedi ki:

    teşekkürler

  2. Erhan dedi ki:

    saol hocam