Köpeklerde Denge Kaybı Sebepleri

24.08.2019
2.114
A+
A-
Köpeklerde Denge Kaybı Sebepleri

Vestibüler Sendrom: İç kulak işlev bozuklu nedeni ile ortaya çıkan bu rahatsızlık aniden gerçekleştiğinden bazı durumlarda inme belirtileri ile karşılaşılabilir. Denge kaybı – düşme ile beraber baş dönmesi, mide bulantısı, kusma ve gözlerde yanma oluşabilir. Vestibüler sendromun tedavisi sebeplerine bağlı olarak değişebilir. Köpeğiniz hangi belirtileri gösteriyorsa ona göre tedaviler uygulanmalıdır.

Kulak Enfeksiyonu: İç kulağın enfeksiyon kapması köpeklerin dengesini kaybetmesine sebep olan ortak bir durumdur. Görülen belirtiler arasında başını sallama, gözde kayma, yürümede sıkıntı olabilir. Enfeksiyon kapan kulakta kızarma, şişme ve pis koku gibi belirtiler görülmektedir. Tedavi edilmediği takdirde kulak dış kısmının enfeksiyonları artabilir ve sorun ciddi bir boyuta geldiğinde tedavi edilmesi güçleşir. İç kulak iltihabı veya menenjit gibi rahatsızlıklar da köpeğinizi daha büyük tehlikeye sokar. Köpeğinizde kulak enfeksiyonu olduğundan şüpheleniyorsanız hemen veterinere götürmelisiniz. Kulak enfeksiyonu tedavisinde temizlik, ilaçlar, antibiyotikler ve daha ciddi durumlarda cerrahi tedaviler gerekmektedir. Gelişen ciddi enfeksiyonların ilaçla tedavi edilemediği durumlarda son çare cerrahi tedavi uygulamak olmalıdır.

Yaralanma: Kafaya alınan darbeler veya iç kulak enfeksiyonları gibi yaralanmalar köpeklerin denge kaybında çok etkilidir. Köpeğiniz acı çektiği durumlarda size söyleyemediği için beden dili ile durumunu anlatmaya çalışabilir. Bu nedenle köpeğinizi iyi takip edip ondaki ağrı belirtilerini anında fark etmelisiniz. Yavaşlayan refleksler, ağır hareketler, yaralı bölgeyi ısırmaya çalışma ve yalama, kaygı ve iştah bozukluğu gördüğünüzde köpeğinizi en kısa sürede tedavi ettirmelisiniz.

Darbe: Köpeğiniz bir şekilde darbe aldıysa bu durumdan oluşan belirtilere dikkat etmelisiniz. Darbe almış köpekte sendeleme, sersemlik, kusma görülebilir.

Tümörler: Genelde yaşlı köpeklerde beyin tümörü sık görülür. Fakat genç köpeklerde de bazen tümör görülmektedir. Beyindeki tümör denge kaybı ve diğer belirtilere neden olabilir. Belirtiler tümör ve tümörün konumuna göre değişebilir. Belirtiler arasında nöbet geçirme, davranışında değişiklik, iştahsızlık, ağrı sancısı, baş dönmesi, sallanma, koordinasyon eksikliği, kafada titreme, gözde kayma sayılmaktadır. Beyin tümörü tedavisinde kemoterapi, radyasyon terapisi, ameliyat ve diğer bakımlar uygulanmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Sercan dedi ki:

    tanımadan besliyoruz