Köpeklerde Deri Kanseri

12.08.2019
627
A+
A-
Köpeklerde Deri Kanseri

    Deri kanserine yakalanan köpekler yalnızca yaşlı köpekler olmamaktadır. Diğer köpekler de bu kansere yakalanabilir. Henüz yavruyken fazla güneşte bekletilmiş olan köpeklerin deri kanseri hastalığına yakalanma ihitmalleri çok yüksektir. Bu hastalık için yapılmış olan tedavilerin büyük bir kısmı pozitif sonuçlar vermiştir. Yine de önlem alınmadığında ve yeteri kadar dikkat gösterilmediğinde hastalık maalesef ölümle bile sonuçlanabilir.

Pug, Labrador, Bulldog ve Weimaraner cinsine ait olan köpeklerin deri kanserine karşı bağışıklık sistemleri diğer köpek türlerine göre çok daha hassas olmaktadır diyebiliriz. Hastalığın en önemli belirtileri ise köpeğin sürekli olarak kilo kaybı yaşaması, derisinde oluşan lekeler, topallama davranışı göstermesi, tembelleşmesi, hareket kabiliyetinde düşü yaşaması, yaralarının çok uzun zamanda iyileşmesi ya da hiç iyileşmemesidir.  

Günümüzde şartlar oldukça gelişmiş olduğundan köpeklerin bu hastalıktan kurtarılabilme ihtimali de eskiye göre artış göstermiştir. Tümör temizlendiğinde hastalıkla savaşmak da kolaylaşmış olur. Fakat veteriner tümörün yapısına göre çeşitli alternatifler sunabilir. Birçok durumda ise tümörden kurtulunabilinmesi için radyoterapi, kemoterapi gibi yöntemler tavsiye edilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Egemen dedi ki:

    faydalı bilgiler saolun