Köpeklerde Dirofilariyaz Hastalığı

15.08.2019
451
A+
A-
Köpeklerde Dirofilariyaz Hastalığı

    Köpeklerde Dirofilariyaz (Kalp Kurdu) hastalığı fazlası ile rastlanan bir hastalık olarak dikkatleri üzerine çeker. Neyse ki tedavi süreci kolay ilerleyen bir hastalıktır. Ama ne yazık ki çok ciddi kalp sorunlarına da davetiye hazırlayan bir hastalık olarak bilinmektedir.

     Hastalığın adı ise Dirofilaria ismi ile bilinen zararlı bir solucandan gelmektedir. Bu solucanlardan büyümüş olanlar köpeğinizin kalbinin sağ kısmında yer alan ventriküle yapışır. Akciğer atardamarına da yapıştığı gözlemlenmiştir. Henüz büyümemiş olan solucanlar ise köpeğinizin periferik kan hücrelerinde dolanır.

     Bu can sıkıcı olan kötü hastalığın en çok bilinen iki türü vardır. Birincisi Amerika Birleşik Devletleri’nde görülen Dirofilaria Immitis isimli solucan ve ikincisi ise Avrupa taraflarında bulunan Dirofilaria Retens isimli solucandır.

     Bu hastalığın yaydığı mikrop sivrisineklerden, kenelerden köpeğinize bulaşabilir. Ve maalesef nadir de olsa insanların da bu enfeksiyonu kapma ihtimalleri vardır, bu durum kesinlikle göz önünde bulundurulması gereken bir durumdur.

     Köpeğinizi elinizden geldiği kadar korumalısınız, kendinizi korumayı da ihmal etmemeniz gerekiyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Faruk dedi ki:

    saol hocam

  2. Kaan dedi ki:

    teşekkürler