Köpeklerde Egzersizin Önemi

04.08.2019
443
A+
A-
Köpeklerde Egzersizin Önemi

Düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı bir yaşam için gereklidir. Tıpkı insanlar gibi köpeklerinde sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için düzenli egzersiz yapmaları gerekir. Köpeğinin doğru beslenmesi, bakımı, düzenli sağlık kontrolleri kadar önemlidir. Köpeğiniz için bebeklikten başlayarak hayatı boyunca devam eden bir egzersiz planı oluşturmalısınız.

Köpeklerde Egzersiz Neden Önemli?
Günümüzde köpeklerde şişmanlık problemi veterinerler tarafından sıklıkla karşılaşılan bir durum haline gelmekte. Köpeklerde şişmanlık insanlarla benzer şekilde, eklemler ve bağlar üzerinde stres, nefes almada zorluk, kalp sorunları, cilt sorunları ve artan kanser riski gibi birçok sağlık problemiyle bağlantılıdır. Tıbbi kaygıların yanı sıra, ekstra kilolar köpeklerin hızını ve dayanıklılığını da sınırlandırıyor ve fazla kilolar köpeklerin sıcak havalarla başa çıkmalarını zorlaştırıyor
Eski zamanlarda köpekler, sahipleriyle bir çok iş yapmak için yetiştirilmekteydi ve sahipleriyle birlikte yüksek tempolu bir yaşantı sürerlerdi. Fakat modern evcil köpeklerler, atalarına kıyasla oldukça hareketsiz bir yaşam sürmektedirler.

Yeterli egzersiz yapmamak köpeklerde, sinir bozukluğu ve can sıkıntısı yaratabilir. Bu da havlama, kazma, çiğneme ve hatta bazı davranışlar bozukluklara neden olabilir. Köpeğinize açık bir ortamda bakmanız ona tam anlamıyla egzersiz yaptırmaya yetmeyecektir. Çoğu köpek, bir insandan, başka bir köpekten veya eğlenceli bir ortamdan biraz uyarılmaya ihtiyaç duyar.

Yaşlı Köpekler için Egzersiz Neden Önemli?
Bir köpek yaşlandıkça, egzersiz toleransı ve gereksinimleri genellikle değişir. Egzersiz, yaşlı köpeğiniz için birçok nedenden ötürü önemlidir. Her şeyden önce, egzersiz sağlıklı bir vücut ağırlığının korunmasına yardımcı olur. Fazla kilolu olmak sağlık sorunlarına yol açabilir. Evcil hayvanınızın kalbine aşırı stres uygular. Kalp düzgün çalışmadığında, beyin, akciğerler, karaciğer ve böbrekler de dahil olmak üzere diğer organlara zarar verebilir. Zamanla, bu sorunlar köpeğinizin hayatı için tehlikeli koşullara neden olabilir.

Köpeğinizle Yapabileceğiniz 3 Egzersiz
Koşu ve yürüyüş yapmak hem sizi hem de köpeğinizi zinde tutar.
Köpek yüzdürme, köpekler suyla oynamayı çok sever ve iyi yüzücülerdir.
Git-getir oyunu, köpeğinizin size geri getirmesi için bir top, frizbi kullanarak eğlenceli bir egzersiz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Haydar dedi ki:

    siteyi kaydettim teşekkürler