Köpeklerde Filaryaz (Kalp Kurdu) Hastalığı

15.08.2019
489
A+
A-
Köpeklerde Filaryaz (Kalp Kurdu) Hastalığı

Köpeklerde Filaryaz (Kalp Kurdu) hastalığı, ölüme bile sebep olabilen bir hastalık olarak bilinmektedir. Fakat doğru zamanda teşhis edilmesi sağlanırsa tedavi yöntemleri %95 gibi oldukça başarılı bir oranda etkili olmaktadır.

     Dirofilaria Immitis isimli olan ölümcül bir parazit bu hastalığın baş sebebidir. Bu zararlı parazit, 25-30 cm gibi bir boya kadar uzayabilmektedir. Rengi beyazdır, solucan şeklindedir. Köpeklerin ciğerlerine ve kalbine zarar verir. Kalp kurdu adını da buradan almaktadır.

     Bildiğiniz üzere sinekler mikrop ve parazit taşırlar. Köpekler, bu paraziti sinekler aracılığı ile bile kapabilirler.

     Bu ölümcül solucanlar çok hızlı bir şekilde üremektedir. Ve ne yazık ki köpeğin kalp kısmında çeşitli ataklara sebep olur. Bu tür ataklar, karaciğere, böbreklere kan akışının sağlanması gibi yaşamsal faktör arz eden durumların sekteye uğramasına sebep olur.      Filaryaz semptomları ise öksürük, zayıf atan nabız, karnın şişmesi, yorgunluk hali, taşikardi, idrarın koyu renkte çıkması, nefes almadaki aksamalar, diş etlerinin görünümünün soluk olması, iştah kapanması, burunda ve ağızda oluşan çeşitli kanamalar olarak sıralanabilir

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.