Köpeklerde Giyardiyaz Hastalığı

15.08.2019
452
A+
A-
Köpeklerde Giyardiyaz Hastalığı

Köpeklerde Giyardiyaz hastalığının en önemli belirtisi ishaldir. Fakat bu hastalığın teşhis edilme kısmı oldukça zor gerçekleşir. Hastalığın teşhisi aşırı önemlidir çünkü geç öğrenilirse geri dönülmeyecek kadar çok şeye sebep olabilir. Köpeğin ince bağırsak organında ya da vücudundaki diğer organlara büyük zararlar verebilir.

     Bu hastalık en çok da evcil hayvanları hedef alır. İnce bağırsakta oluşan etkili enfeksiyon bu hastalığın temel sebebi olarak bilinmektedir. Bu hastalığa sebep olan parazit, bakterilere benzer bir şekilde, yani bölünme yolu ile çoğalmaktadır.

      Hastalık belirtisi sadece ishal ile sınırlanamaz. Kilo kaybı da bu hastalığın en önemli belirtileri arasında yer almaktadır.

      Bu ciddi hastalık, su, yiyecek gibi yollarla da bulaşıp yayılma gösterebilir. Bunun yanısıra iki köpeğin birbirlerine temas etmeleri ile de hastalık yayılma gösterebilir. Hastalık yayıldıkça ortaya daha fazla virüs çıkar. Ve bu bahsi geçen virüsler hastalığı güçlendirmektedir, hatta hastalığın daha da içinden çıkılmaz bir hal almasına sebep olabilir.

      Herhangi şüpheye düşüldüğünde vakit kaybetmeden veterinere gidilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Kerim dedi ki:

    Köpek besleyenlerin bilmesi gereken çok şey var

  2. Emre dedi ki:

    saol hocam