Köpeklerde Görülen Davranış Bozuklukları

12.08.2019
398
A+
A-
Köpeklerde Görülen  Davranış Bozuklukları

 Köpeklerin davranışsal sorunları, köpeğin yönetimini ve dış dünyayla ilişkilerini zorlaştıran tutum ve ifadelerdir. Köpeğinizdeki davranış bozukluklarını analiz edip ve bunları bir eğitmen yardımı ile çözebilirsiniz.

Köpeklerde Davranış Bozukluğu Türleri

Pedagojik: Çocukluk dönemindeki eksikliklerle bağlantılı. Köpek yavrusu, doğru anne rehberliğinden yoksun kalmasından dolayı ortaya çıkan davranış bozuklukları.

İlişkisel: Genellikle bu durumun köpekten kaynakladığı düşünülse de bu durum temelde köpeğin bulunduğu insan ortamı ile alakalıdır.

Psikolojik: Köpeğin etrafındakileri farklı analiz etmesinden ve bu analizleri içselleştirmesinden dolayı ortaya çıkan sorunlar.

Psikiyatrik: Nörobiyolojik sistemdeki, endokrin veya immündeki genel değişikliklerle veya bir teslikten kaynaklanan problemler.

 Bir köpek davranış bozukluğu ile karşı karşıya kaldığınızda, izlenmesi gereken ilk adım, herhangi bir fiziksel veya fizyolojik sorunun varlığını ekarte etmek için her zaman veterinerinize danışmaktır. Örneğin, eğer saplantılı bir şekilde vücudun bir kısmını yalarsa, davranışsal bir problem olabilir; Aynı zamanda, sürekli pençelerini yalıyorsa, sebebin psikolojik olduğu söylenemez. Köpeğin pençelerini yalamasının bir çok farklı sebebi vardır.

Yavrularda Davranış Bozuklukları

 Eğer bir yavru bir köpekte davranış bozukluğu olduğunu düşünüyorsanız, yavrunun davranış profilinin hala oluşum sürecinde olduğunun ve dolayısıyla eğitim gerektirdiğinin farkında olmalısınız. Örneğin, yeni bir köpek yavrusu aldıysanız ve bu yavru tuvaletini dışarda yapmayı bilmiyor ve eve pisliyorsa, bu durum çok normaldir. Yavru köpeğin sadece eğitilmeye ihtiyacı vardır.

Yetişkin Köpeklerde Davranış Bozuklukları

 Bir köpeğin davranış bozukluğu, nesneleri, insanları ve durumları yanlış yorumlayan yetişkin bir köpekle karşılaştığınızda psikolojiktir. Örneğin, köpek bisikleti tehdit olarak görebilir, insanlara zıplayabilir, çok fazla havlayabilir, arabadan korkabilir, kediyi kovalayabilir yada önüne çıkan her şeye tepki verebilir. Bu durumlarda, durum ve nesne algısını değiştirmeyi amaçlayan psikoterapi seansları uygulamak gerekir. Köpeğin davranış bozuklukları çok yerleşmiş bozukluklarsa, sorunu doğru tanımlamak ve düzeltmek için bir köpek davranış bilimcisi ve eğiticisinden yardım almalısınız. Yetişkin köpeklerdeki problemler yavru köpeklere göre düzeltilmesi daha uzun süren problemlerdir ve yetişkin bir köpeğin eğitilme süreci yavru köpeklere kıyasla çok daha meşakkatlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Aylin dedi ki:

    faydalı bilgiler saolun