Köpeklerde Görülen Hastalıklar

10.08.2019
516
A+
A-
Köpeklerde Görülen Hastalıklar

Sağlıkla ilgili sorunlar yaşamın bir parçasıdır. Genellikle aklımıza getirmemeye çalışmamız gereken bir konu da olsa, hastalıklar hakkında bilgi edinmek ve kendimizi eğitmek önemlidir. Köpekler de tıpkı insanlar gibi bir çok hastalık geçirebilir. Sevgili dostlarınız ve sağlık problemleri hakkında bilgi edinmeniz köpeğinizdeki sağlık problemlerinin farkına varmanızı kolaylaştırır. İşte en sık görülen hastalıkların bir listesi :

  1. Katarakt

Bu hastalık özellikle yaşlı köpeklerde sık karşılaşılan ve tıpkı insanlardaki gibi gözün görme yetisini ciddi derece etkileyen bir göz hastalığıdır. Katarakt sadece ilerleyen yaş nedeniyle ortaya çıkan bir rahatsızlık değildir, köpeğinizin bir göz travması geçirmesi durumunda da gelişebilir.

  • Artrit

Artrit, yaşlı köpekler arasında çok yaygındır. Aslında, her 5 Avustralyalı köpeğin 1’i, yaşamları boyunca bir noktada, artrit veya osteoartritten mustariptir.  Köpeğinizin daha yavaş hareket etmesine ve  daha az aktif olmasına neden olan  bu hastalığın farkına varmanız çok zor. Her ne kadar ağrılı bir hastalık olsa da köpeğiniz bu rahatsızlıktan dolayı çok fazla şikayet belirtisi göstermez. Egzersiz, kilo kontrolü ve anti-artrit ilaçlarının tümü, köpeğinizin artrit ağrısının üstesinden gelmesine yardımcı olabilir.

  • Kulak Enfeksiyonları

Kulak enfeksiyonları köpeklerde, özellikle dışarıda çok zaman geçiren köpeklerde çok yaygındır görülen bir rahatsızlıktır. Çoğu zaman, kir, toz veya bir çim tohumu gibi başka bir yabancı nesne köpeğinizin kulağının içine girerek tahriş olmasına ve nihayetinde enfekte olmasına neden olabilir. Kulaklarına çok fazla patisini götürmesi kulak enfeksiyonu olduğunun göstergesi olabilir. Antibiyotikli kulak damlaları genellikle veterineriniz tarafından enfeksiyonla savaşmak için reçete edilir.

  • İshal

İshal çok yaygındır, çünkü bir çok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Bazen sadece bazı kötü gıdalar veya alerjik reaksiyonlardan kaynaklanır, ancak diğer durumlarda daha ciddi olabilir. İshal, daha ciddi hastalıklar için yaygın bir semptomdur.

  • Obezite

Köpeğinizin obez olması durumunda, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, artrit ve daha birçok gibi ilgili her türlü durumu geliştirme riski vardır. Köpeğinizin fazla kilolu olduğunu düşünüyorsanız veterinerinize başvurun ve sağlıklı bir diyet uygulamaya çalışın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Mehmet dedi ki:

    faydalı bilgiler saolun