Köpeklerde Hepatit Hastalığı

13.08.2019
531
A+
A-
Köpeklerde Hepatit Hastalığı

    Birçok hayvan için karaciğer organının sağlıklı olması mühim bir durumdur. Köpeklerde ise şöyle bir durum vardır; karaciğerleri insanların karaciğerlerinin işleyişine benzer.

    Köpeklerin karaciğeri vitamin ve minerallerin depolanması görevini üstlenir, besinlerden gelebilecek olan toksik yapılı maddelerin işlevsiz bir hale gelmesini sağlar, karbonhidratların, proteinlerin ve yağların metabolizmalarını düzenler. Ve daha birçok görevi de üstlenir.

     Hepatit köpekler üzerinde farklı semptomlarla kendini gösterir. Köpekte ani gelişen iştahsızlık durumu, lenf bezinin şişmesi, karın kısmında oluşan iltihap ya da şiddetli ağrı, ishal olma durumu, kusma, aralıksız şekilde susuzluk hissi yaşama, vücudunda bulunan salgıların renk değiştirip sarı renk olması gibi durumlarla hepatit kendini belli edecektir.

     Hepatit hastalığından korunmak için köpeğin dengeli ve sağlıklı bir şekilde beslenmesini sağlamak gerekmektedir. Bunun yanısıra düzenli egzersiz yaptırılmalı, dışarda gezintiye çıkarılmalı ve açık havada vakit geçirerek daha sağlıklı olması sağlanmalıdır. En önemlisi de ilgi göstermek olacaktır. Sevgi gösterilmeyen bir köpek psikolojik olarak sarsılabilir, bu da diğer hastalıkları da beraberinde getirebilir.

Gizem Şimşek
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Aylin dedi ki:

    Köpek besleyenlerin bilmesi gereken çok şey var

  2. Hamit dedi ki:

    Bilgilendirme için teşekkürler