Köpeklerde Kanlı İshal (Parvo Virüs) Hastalığı

12.08.2019
464
A+
A-
Köpeklerde Kanlı İshal (Parvo Virüs) Hastalığı

    Bu hastalık köpeklere genel olarak virüs yolu ile bulaşmaktadır. Kesin fayda sağlayan bir tedavi şekli yoktur bu yüzden de ölümcül bir hastalıktır. Hastalığın ölümcül sonucundan korunmak için erken teşhis çok önemli olmaktadır.

    Köpeğin bu hastalığa yakalanmasını engellemek için yaşadığı alanın her zaman hijyenik açıdan kusursuz olması kesinlikle önemli bir faktördür. Büyük köpeklere de bulaşma ihtimali olan bir hastalıktır ama daha çok yavru olan köpekleri hedef aldığı görülmüştür.

    Köpekte oluşan halsizlik, iştah sorunu, dışkı yaparken kan gelmesi, ateş, kusma gibi durumlar kanlı ishalin en önemli belirtileri arasında yer alır. Bu belirtiler her zaman ciddiye alınmalı ve köpek veterinere götürülerek ayrıntılı bir sağlık kontrolünden geçmelidir, bu durum asla ertelenmemelidir. Aksi takdirde kötü şeyler meydana gelebilir.

    Bu hastalık için alınabilecek en önemli tedbir ise köpeğe hemen bir parvo virüs aşısı yaptırmak olacaktır. Köpeğin etkileşime geçtiği diğer hayvanlara da dikkat edilmelidir, bu hastalığın diğer köpeklerden de bulaşabileceği gerçeği göz önünde bulundurulmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Toprak dedi ki:

    tanımadan besliyoruz