Köpeklerde Katarakt Hastalığı

16.08.2019
441
A+
A-
Köpeklerde Katarakt Hastalığı

    Köpeklerde katarakt hastalığı kesinlikle erken teşhis edilmesi gereken bir hastalıktır. Geç kalınırsa köpeğin kör olma ihtimali çok yüksektir.

     Köpekler, aynı insanlarda da olduğu gibi yaşlandıkça sağlık açısından birçok kötü durum yaşayabilmektedir. Katarakt da bu hastalıklardan bir tanesidir. Katarakt hastalığı retinaya ışık toplama görevini üstlenen göz merceğinin gitgide bulanıklaşması ile oluşan ciddi bir göz hastalığıdır. Bu hastalık çoğunlukla genetik kökenlerle beraber ortaya çıkar. Genelde yaşlı köpeklerde görülse bile genç köpeklerin de katarakt hastalığına yakalanabileceği göz önünde bulundurulması gereken bir bilgidir.

      Köpeğinizin gözlerinde ışığa karşı hassasiyet oluşmaya başladıysa, onu yürüyüşe çıkardığınızda kafasını bir an olsun kaldırmadan yürüyorsa, yaşadığı alanda bulunan en az ışık alan bölgeleri tercih ediyorsa katarakt hastalığına yakalanmış olma ihtimali vardır. Panik yapmamalı, hiç vakit kaybetmeden bir veterinere gitmelisiniz. Yazımızın başında da söylemiş olduğumuz üzere bu hastalıkta erken teşhis hayati anlamda bir önem taşıyor. Veterinere gitmeyi ertelemiş olduğunuz her gün köpeğinizin gözleri daha kötü bir duruma gidiyor olabilir, bu yüzden ertelemeyin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.