Köpeklerde (Kennel Cough) Barınak Hastalığı

18.08.2019
558
A+
A-
Köpeklerde (Kennel Cough) Barınak Hastalığı

    Köpeklerde (Kennel Cough) barınak hastalığı şiddetli öksürük nöbetleri ile ortaya çıkar, bu hastalığın en önemli belirtisi de yine şiddetli öksürük olarak bilinmektedir.

     Bu hastalığa sebep olan virüsün adı Bordotella virüsüdür. Barınak hastalığı, alt solunum yollarında birçok enfeksiyona zemin hazırlayan bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Türkiye’de bu hastalığa yakalanan köpek sayısı bir hayli fazladır. Aşılanmamış olan köpekler bu hastalığa yakalanır. Barınak hastalığı köpek nezlesi ile aynı anda nüksederse sonuç çok ağır olabilir.

     Burunda oluşan akıntı, iştahın kapanması ve kuru yapıda olan öksürük bu hastalığın en önemli belirtileri arasında görülür.

     Ne yazık ki bu hastalığın bilinen bir tedavi şekli bulunmuyor. Bu hastalığa mahal vermemek için yapılacak en önemli şey köpeklerin aşılanmasının sağlanmasıdır. Köpekler henüz yavru ise aşılama durumu daha fazla önem teşkil etmektedir. Bunun yanısıra bu hastalığa yakalanmış olan köpekler barınak içerisinde diğer köpeklerden ayrı bir yerde tutulmalı ve sağlık kontrolleri de bu şekilde yapılmalıdır.

     Aşılama bu hastalıkta en önemli şeydir. Unutulmamalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Enver dedi ki:

    faydalı bilgiler saolun